Uroczystości 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów

4_czerwca_0228 października 1989 roku, na koniec wywiadu w Dzienniku Komentarze, aktorka Joanna Szczepkowska słowami „proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm” symbolicznie zakończyła „erę komunizmu” w Polsce.  W Krakowie i Gdańsku 4 czerwca odbędą się główne uroczystości 20. rocznicy upadku komunizmu. Na Wawelu spotkają się premierzy Polski, Czech, Litwy, Rumunii, Ukrainy i Węgier oraz kanclerz Niemiec.
Uroczystości na dziedzińcu wawelskim rozpocznie premier Donald Tusk, potem głos zabiorą między innymi były prezydent Lech Wałęsa i były prezydent Czech Vaclav Havel.

Ulicami Krakowa ma przejść kilka manifestacji. Uroczystości na Wawelu rozpoczną się o godz. 11.00. Gości powitają premier Donald Tusk i metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W Katedrze Wawelskiej zabrzmi dziękczynne Te Deum, a nad miastem rozlegnie się głos Dzwonu Zygmunta. Ze Wzgórza Wawelskiego popłynie przesłanie do młodych całej Europy. Wystosują je w rocznice upadku komunizmu uczestnicy krakowskich obchodów.
Uroczystości w Gdańsku rozpoczną się od odznaczenia przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego działaczy „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji. W południe na Placu Solidarności, przed historyczną bramą stoczni, zostanie odprawiona uroczysta msza święta.
Po mszy stoczniowcy wezmą udział w wiecu w obronie miejsc pracy. Mają na nim przemawiać prezydent Lech Kaczyński i przewodniczący „Solidarności” Janusz Śniedek. Zgodnie z zapewnieniami organizatorów, wiec będzie miał charakter apolityczny i pokojowy.

Po południu w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się konferencja naukowa „Rządy w czasach zmian”. Swoją obecność zapowiedzieli między innymi premier Donald Tusk, były prezydent Lech Wałęsa i były prezydent Czech Vaclav Havel.
Wieczorem na terenie Stoczni Gdańskiej odbędzie się koncert. Zagrają między innymi zespoły „Kombi” i „Lombard”. Gwiazdami wieczoru będą: grupa „Scorpions” i Kyle Minogue. Organizatorzy spodziewają się, że koncert może obejrzeć około 70 tysięcy ludzi.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej