Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat 40. XIX wieku. Romantyzm rozwinął się początkowo w Europie i wyrażał się w różnych obszarach kultury, m.in. poezji, malarstwie i muzyce.
Zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu poezji uważany jest za manifest polskiego romantyzmu.
Na zajęciach w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej z cyklu: „Polski Petersburg” nasi wychowankowie zapoznali się ze znanym polskim malarzem Walentym Wańkowiczem i próbowali skopiować portret Adama Mickiewicza namalowany przez tego artystę. Portret Adama Mickiewicza „Na Judahu skale” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
W 1828 oryginał eksponowano na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, której absolwentem był Wańkowicz.
Walenty Wańkowicz – malarz, przedstawiciel klasycyzmu i romantyzmu, członek wileńskiej szkoły malarskiej, student i członek Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Jego przyjaciółmi byli: Adam Mickiewicz, Aleksander Chodźko, Aleksander Puszkin, Wasyl Żukowski, Iwan Kryłow, Stanisław Morawski i Aleksander Orłowski. Wszyscy bywali w salonie kompozytorki Marii Szymanowskiej przy ulicy Italiańskiej w Petersburgu.
WP