Wędrówki po polskim Petersburgu

W ramach programu działalności Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu w dniu 26 września br. odbyła się wycieczka autokarowa dla wychowanków i ich rodziców. Temat: „Polski Petersburg” – historyczne miejsca miasta, o których często rozmawiamy na naszych zajęciach. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy wiekowe. Każda grupa otrzymała swoje zadanie. Młodszą grupę prowadziła Władysława Pawłowska, starszą – Maria Szadrin.

Rozpoczęliśmy od Bazyliki św. Katarzyny, gdzie pochowano ostatniego polskiego króla (zwiedziliśmy, dzięki uprzejmości księdza proboszcza, kryptę Stanisława Augusta Poniatowskiego). Następny polski adres: ulica Italianskaja 15 – dom w którym mieszkała Maria Szymanowska – wybitna polska pianistka i kompozytorka, wewnątrz którego znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ” Carycy zwukow”. Dotarliśmy do Ogrodu Letniego – podziwialiśmy popiersia Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki.

Tuż przy Letnim Ogrodzie kolejnym obiektem naszej wycieczki stał się Pałac Marmurowy – miejsce, w którym mieszkał i spędził ostatnie swoje dni Stanisław August Poniatowski. Potem był Most Błagowieszczeński, zaprojektowany przez wybitnego polskiego inżyniera Stanisława Kierbedzia. Byliśmy przy pomniku Mikołaja Przewalskiego – znanego podróżnika, geografa i przyrodnika, badacza Azji Środkowej, odkrywcy nowych gatunków roślin i zwierząt. Kościół św. Stanisława był naszym kolejnym przystankiem. Pamiętaliśmy o pierwszym proboszczu tej świątyni i współzałożycielu odrodzonej po latach Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu, opiekunie duchowym petersburskiej Polonii. Na zakończenie zobaczyliśmy dom, w którym w 1828 roku przez dość długi okres mieszkał Adam Mickiewicz.

Trzygodzinna wycieczka minęła niepostrzeżenie. Kontentem historycznym polskiego Petersburga dzielili się: Władysława Pawłowska, Albert Konopko, Witalij Szadrin, Maria Szadrin, Jan Pawłowski.

Mamy nadzieję, że kolejne wspólne wyjazdy i zwiedzanie polskich miejsc będą związane z czterema porami roku ( każda z nich ma swoich polskich bohaterów).

Serdecznie dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP za wsparcie inicjatywy Macierzy.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział!

Tekst: Władysława Pawłowska
Fotoreportaż: Eryk Jarczuk

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej