Bez względu na porę roku

„Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym…» 

 (Przyrzeczenie ratownicze)

10 stycznia br. rozpoczęły się  po feryjne zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej. Od tego roku do zajęć dodaliśmy kolejny cykl : „Wiedza o społeczeństwie  na przykładzie Polski”. 
W ubiegłym tygodniu tematem naszych zajęć był: „Zawód – ratownik górski. GOPR”.

«Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym…» – (Przyrzeczenie ratownicze).

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski powstała w 1952 roku.
Ratownicy GOPR-u w cyklu zmianowym pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego.
Ratowników GOPR-u można rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.
Ponadto nasi wychowankowie dowiedzieli się o psach, które pomagają ratownikom. Są to specjalnie wytresowane i wyszkolone psy, bez których niektóre akcje ratunkowe nie mogłyby się udać.
Na zajęciach plastycznych  dzieci wykonały z papieru 3D-model psa ratunkowego , stosując technikę projektowania wolumetrycznego bez pomocy kleju.

Władysława Pawłowska

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej