„Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym…»
(Przyrzeczenie ratownicze)
10 stycznia br. rozpoczęły się po feryjne zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej. Od tego roku do zajęć dodaliśmy kolejny cykl : „Wiedza o społeczeństwie na przykładzie Polski”.
W ubiegłym tygodniu tematem naszych zajęć był: „Zawód – ratownik górski. GOPR”.
«Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym…» – (Przyrzeczenie ratownicze).
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski powstała w 1952 roku.
Ratownicy GOPR-u w cyklu zmianowym pełnią 24-godzinne dyżury przez wszystkie dni w roku w swoich stacjach ratunkowych. Umieszczone są one zazwyczaj przy schroniskach, większych stacjach narciarskich oraz miejscach wytężonego ruchu turystycznego.
Ratowników GOPR-u można rozpoznać dzięki charakterystycznym strojom – czerwonym lub czerwono-niebieskim polarom, kurtkom, spodniom.
Ponadto nasi wychowankowie dowiedzieli się o psach, które pomagają ratownikom. Są to specjalnie wytresowane i wyszkolone psy, bez których niektóre akcje ratunkowe nie mogłyby się udać.
Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały z papieru 3D-model psa ratunkowego , stosując technikę projektowania wolumetrycznego bez pomocy kleju.
Władysława Pawłowska