Rocznica wyborów w Sejmie, Donald Tusk podziękował bohaterom Solidarności, BOR świętuje

Donald Tusk podziękował wszystkim bohaterom Solidarności

Fot. Grzegorz Roginski/CIR tel.(+48) 601 963307 e-mail: iksnigor@gmail.com www.roginski.com.pl
Fot. Grzegorz Roginski/CIR
tel.(+48) 601 963307
e-mail: iksnigor@gmail.com
www.roginski.com.pl

W 20. rocznicę wolnych wyborów premier Donald Tusk podziękował za wkład w polską wolność Janowi Pawłowi II, ks. Jerzemu Popiełuszce, a także Lechowi Wałęsie. Prezes Rady Ministrów wspominając papieża Jana Pawła II podkreślił, że słowa wypowiedziane przez niego równo 30 lat temu oraz całe jego życie stały się dla Polaków i dla świata znakiem, że wolność i solidarność mogą stać się już nie tylko marzeniem, ale naszą polską i europejską rzeczywistością. W opinii premiera, najwyższa ofiara na rzecz wolności i solidarności, jaką złożył ks. Jerzy Popiełuszko była także ważnym znakiem, że zło można zwyciężać dobrem, a na przemoc można odpowiedzieć solidarnością. Premier dziękował także byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, który w ciągu kilku tygodni zdołał porwać swoim przykładem 10 mln Polaków, którzy zorganizowali się w najpiękniejszy w dziejach nowożytnej Europy ruch, stworzony do pokojowego zwycięstwa. Za pomoc Lechowi Wałęsie w najtrudniejszych chwilach i obecność przy odbudowie wielkiej Solidarności Donald Tusk podziękował prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Podziękowania premier Donald Tusk skierował również do byłych premierów: Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Leszka Balcerowicza. Odnosząc się do najważniejszych wartości, jakimi są wolność i solidarność, Donald Tusk stwierdził, że bez solidarności ludzkich serc wolność traci swój sens. Jak dodał, chodzi o solidarność rozumianą jako wezwanie do pomocy słabszemu. Podziękował również Jurkowi Owsiakowi, Janinie Ochojskiej, Annie Dymnej za pomoc drugiej osobie. Wspomniał też Jarosława Czajkowskiego, strażaka, który stracił zdrowie, ratując ofiarę pożaru i Marka Kamińskiego, który razem z niepełnosprawnym Jankiem Melą zdobył w ciągu roku dwa bieguny.

Rocznica wyborów w Sejmie
Byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki oraz goście z 24 europejskich państw, z szefem Parlamentu Europejskiego Hans-Gertem Poetteringiem wzięli udział w uroczystym posiedzeniu Sejmu i Senatu w 20. rocznicę upadku komunizmu w Polsce. Do Sejmu przybył też prezydent Lech Kaczyński, ale obejrzał jedynie otwartą wcześniej wystawę „Polska droga do niepodległości 1980-1989”, obrazującą najważniejsze wydarzenia lat osiemdziesiątych XX wieku.

Premier rozmawiał o sytuacji Polaków na Litwie
Premier Donald Tusk przyjął w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów liderów mniejszości polskiej w Republice Litewskiej: posła na Sejm Litwy, lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Waldemara Tomaszewskiego, posła AWPL, prezesa Związku Polaków na Litwie Michała Mackiewicza oraz prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józefa Kwiatkowskiego. Rozmowa dotyczyła sytuacji Polaków na Litwie, najważniejszych problemów oraz możliwości ich rozwiązania. Szef rządu przyznał, że polsko-litewskie partnerstwo strategiczne niestety nie przekłada się na rozwiązywanie nawarstwionych problemów polskiej mniejszości narodowej w tym kraju. Zadeklarował także wolę zmiany tej sytuacji oraz podjęcie skutecznych działań dla rozwiązania problemów. Goście przedstawili premierowi własną ocenę działania władz litewskich w zakresie uregulowania niektórych problematycznych kwestii, a także rzeczywiste szanse ich realizacji. Podziękowali także polskiemu rządowi za stałe zainteresowanie sytuacją Polaków na Litwie oraz zaangażowanie w pomoc dla mniejszości. Jak podkreślili, społeczność polska jest jedną z najbardziej liczących się sił społeczno-politycznych oraz jedną z najlepiej zorganizowanych.

Donald Tusk odwiedził dzieci w Poniatowej
W Dniu Dziecka premier Donald Tusk odwiedził dzieci w Poniatowej w województwie lubelskim. Szef rządu, który przyjechał na zaproszenie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego, uczestniczył w pikniku charytatywnym „Samorządowcy dzieciom”. „Mam nadzieję, że wszystkie dzieci w Polsce są dzisiaj tak samo szczęśliwe i uśmiechnięte jak wy i to nie dlatego, że przyjechał jakiś polityk” — powiedział premier. Podczas pikniku prezes Rady Ministrów wręczył trofea dla zwycięzców Szkolnego Dnia Sportu, wpisał się także do szkolnej kroniki. Premier otrzymał od dzieci prezent, figurkę przedstawiającą byka, symbol Poniatowej. Premier, nawiązując do miejsca spotkania, boiska „Orlik”, namawiał dzieci do uprawiania sportu. „Lepiej robić karierę sportowca niż polityka” — żartował premier.

BOR świętuje
9 czerwca Biuro Ochrony Rządu obchodzi swoje święto. Z tej okazji na Zamku Królewskim w

Fot.Grzegorz Roginski/CIR tel.(+48)601 963307 e-mail: iksnigor@gmail.com www.roginski.com.pl
Fot.Grzegorz Roginski/CIR
tel.(+48)601 963307
e-mail: iksnigor@gmail.com
www.roginski.com.pl

Warszawie grupa funkcjonariuszy BOR otrzymała nominacje na pierwszy stopień oficerski. W czasie uroczystości szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki przypomniał, że formacja ta ma bardzo długą tradycję. BOR obchodzi swoje święto w 80-tą rocznicę utworzenia pierwszej w niepodległej Polsce brygady ochronnej, której zadaniem była ochrona najważniejszych osób w Polsce. Generał Janicki powiedział, że choć BOR zbiera bardzo dobre opinie, to funkcjonariusze cały czas doskonalą swoje umiejętności. Obecnie najważniejsze zadania stojące przed Biurem to restrukturyzacja formacji, a także unowocześnienie i profesjonalizacja działania funkcjonariuszy. Przed południem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę w intencji pracowników i funkcjonariuszy BOR. Potem z okazji uroczystości przed Zamkiem Królewskim wystawiono dla warszawiaków samochody BOR. Największym zainteresowaniem cieszyły się pojazdy zabytkowe, takie jak Wołga, ZIS 110 oraz Chrysler, którym podróżował papież Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej