Młodzież z Sankt Petersburga w kolebce „Solidarności”

rakus01W ramach projektu „Gdańsk — miasto partnerskie Sankt Petersburga” w dniach 8—17 maja młodzież z Petersburga odwiedziła Gdańsk, a 18—24 maja młodzież z Gdańska podziwiała miasto nad Newą. W ciągu roku szkolnego uczniowie szkół Dzielnicy Centralnej Sankt Petersburga oraz młodzież zrzeszona przy „Domu Polskim”, biorąc udział w konkursie wiedzy o Gdańsku poznała historię i kulturę mieszkańców miasta, dowiedziała się o postawie gdańskich stoczniowców, która doprowadziła do przemian demokratycznych w Europie.
Dziesięcioro laureatów konkursu na zaproszenie „Wspólnoty Polskiej” oraz władz Gdańska spacerowało ulicami pięknego miasta ze średniowieczną architekturą odwiedziło miejsce rozpoczęcia drugiej wojny światowej, oraz Stocznię Gdańską — kolebkę „Solidarności”.
Przeżyciem było spotkanie z człowiekiem-legendą, człowiekiem, który stanął na czele wielkich przemian, byłym prezydentem Lechem Wałęsą. „Nie będę mył ręki przez tydzień” — mówił Mark Djakowski po uścisku dłoni Lecha Wałęsy.
Petersburżanie z niecierpliwością czekali na spotkanie z młodzieżą licealną która brała udział w konkursie bliźniaczym o Sankt Petersburgu. Chcieli się zapoznać! Chcieli zobaczyć, czym się różnią, mieli wątpliwości, czy się dogadają. Rozmawiano w trzech językach: po polsku, rosyjsku, angielsku. Odwiedziliśmy Liceum nr 8, do którego przyszli uczniowi Liceum nr 10, oraz Liceum nr 19, gdzie dla nas zaśpiewał chór (też w różnych językach).
Byłam przekonana, że wszelkie obawy były bezpodstawne i bardzo się cieszyłam, słuchając opowiadań swoich podopiecznych po powrocie — spędzili cały dzień w rodzinach polskich. Zachwycali się otwartością i serdecznością Polaków.
Marszałek Maciej Płażyński też znalazł czas by spotkać się z petersburską młodzieżą. Przy Złotej Bramie uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach, chwalili się, że mieli spotkanie z panem Wałęsą! Dziękowali za możliwość zobaczenia na własne oczy miasta, o którym już posiadali sporą wiedzę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na spotkanie z Prezydentem Gdańska dziewczynki założyły pantofelki na obcasach, a chłopcy zmienili sportowe koszulki na uroczyste stroje. Byli zdumieni piękną ruszczyzną pana Pawła Adamowicza! Cała grupa, nawet i ta część, która nie uczy się polskiego, mogła się wyluzować i dzielić się spostrzeżeniami, wrażeniami, nawet marzeniami, o które pytał Prezydent. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Referatu Spraw Zagranicznych oraz wiceprezydent Międzynarodowego Związku Hanzy pani Jolanta Murawska, której bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji konkursu.
Wspierało nas wiele osób. Dziękuję konsulowi w Konsulacie RP w Kaliningradzie Dariuszowi Kozłowskiemu, który osobiście przewiózł nas samochodem na drugą stronę granicy.
Zakończyła się wizyta dziesięcioosobowej grupy młodzieży 17 maja w Gdańsku, ale nadal trwają przyjacielskie rozmowy z polską młodzieżą. Przyjechało dziewięcioro gdańszczan-zwycięzców Konkursu Wiedzy o Sankt Petersburgu! Opiekowała się polska grupą asystentka w Biurze Poselskim Macieja Płażyńskiego pani Wioletta Dymarska, kierująca konkursem wiedzy o Petersburgu. Po drodze do Petersburga było zwiedzanie również pięknego miasta, gościnnie „przygarnęła” nas „Wspólnota Polska” w Wilnie.
rakus_03Dalej? Dalej, to już my pokazywaliśmy nasze miasto i naszą gościnność. Konsulat Generalny RP zakwaterował polską młodzież w swoim hoteliku. Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej przygotowała urozmaicony program pobytu. Cały czas polskiej grupie towarzyszyła pani Anna Strelnikowa — sekretarz organizacji ds. kultur słowiańskich. Dyrektor „Domu Polskiego” pan Czesław Błasik pokazał nasz dom — odwiedzany przez Polaków mieszkających poza Polska. Młodzież polonijna dołączyła do opieki nad grupą, wspólnie z młodzieżą która była z wizytą w Gdańsku pokazywała Petersburg — miasto rówieśników.
Konsul Generalny Jarosław Drozd zorganizował spotkanie w salonach placówki wszystkich uczestników konkursów wiedzy o Gdańsku i Sankt Petersburgu. Osobiście wręczył upominki dla polskiej i rosyjskiej młodzieży.
Szkoła nr 216 im. A Mickiewicza, będąca organizatorem konkursu „Gdańsk — miasto partnerskie Sankt Petersburga”, zaprosiła gdańską młodzież do siebie. Gdańszczanie obejrzeli wystawę o grodzie nad Motławą oraz posłuchali koncertu polskiej piosenki zaprezentowanego przez uczniów klas najmłodszych. Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej również przygotowała prezenty dla polskiej młodzieży, wręczając je na tym spotkaniu.
Polska grupa wyjeżdżała z niedzielę. Mimo, że to był dzień wolny pan konsul generalny Jarosław Drozd wraz z małżonką żegnali polskich laureatów Konkursu o Petersburgu, zapraszając ponownie odwiedzić miasto nad Newą; był obecny wicekonsul Jacek Antos, który cały czas czuwał nad przebiegiem konkursu.
Sądzę, że młodzież, która zapoznała się dzięki konkursowi, mogła stwierdzić, że Polacy i Rosjanie mają podobne zainteresowania, słuchają tej samej muzyki, interesują się tą samą modą, zakochują się bez względu na narodowość, mogą tworzyć partnerską przyszłość.

Tatiana Rakus, autor i koordynator konkursu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej