Kurski Miejski Związek Kultury Polskiej „Wspólnota Polska” zarejestrowano 17 marca 1996 r. Został założony z inicjatywy Pana Zygmunta Piekarskiego. Założycielami byli: Moisiejewa Iskuj, Orłowa Sabina i Ostrowski Kazimierz. Celem związku jest zachowanie kultury polskiej i języka polskiego na terenie obwodu Kurskiego. Pierwszym prezesem zosta wybrana Pani Sabina Orłowa. Członkowie z początku zbierali się w prywatnych mieszkaniach, organizacja była zarejestrowana na adres domowy Pani prezes.
Głównym celem organizacji było odzyskanie kościoła katolickiego, i to się udało. Po kupieniu domu parafialnego organizacja przeniosła się do niego. Po zakończeniu budowy elektrowni w Kurczatowie 1990 r. kilku Polaków zostało w Kurczatowie i Kursku, zasilając nasz związek nowymi siłami.
12 września 2001 r. do Kurska przyjeżdżają Siostry zakonne Laura i Nikodema. Siostra Laura zaczęła prowadzić lekcje języka polskiego w każdą niedziele. Pierwszą nauczycielką była siostra Laura, potem zaczęliśmy wysyłać na kursy do polski swoich uczniów, oni uczestniczyli w kursach w Toruniu, Pułtusku i Krakowie. Obecnie prowadzą lekcje języka polskiego. Są prowadzone odczyty z historii i obrzędów ludowych.
W 2006 na wyborach prezesa ponownie została wybrana Pani Orłowa Sabina i po raz pierwszy został wybrany wice-prezes Jan Zembrzuski. W 2007 r. w Kursku po raz pierwszy zostały zorganizowane Dni Polskiej Kultury i Dni Filmu Polskiego przy pomocy Pana Hieronima Grali, Dyrektora Polskiego Centrum Kultury w Moskwie, Filmoteki Narodowej w Warszawie, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, Administracji miasta Kurska i Wydziału Kultury. Odbył się koncert muzyki Chopinowskiej, wystąpiła laureatka międzynarodowych konkursów Chopinowskich Profesor Polina Fiedotowa z Moskwy, zorganizowano też koncert muzyki organowej w wykonaniu Jegora Krajewianowa. W trzech kinach na terenie Kurska pokazano filmy polskie odbyły się też wystawy „1000 lat polsko-rosyjskich stosunków kulturalnych„ i wystawa polskiej książki, na zakończenie wystąpił zespół ludowy „Polanie” z Sankt Petersburga kierowany przez Irenę Bestużewą.
30 grudnia 2007 r. nasza organizacja została przejęta do Federalnej Polskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomi „Kongres Polaków w Rosji”.
W 2008 r. odbyły się wybory prezesa organizacji. Prezesem został wybrany Jan Zembrzuski. 20-27 stycznia 2008 roku obchodziliśmy 145. rocznicę przybycia Polaków do Kurskiej Gubernii. Uroczystość zaczęła się Mszą Święta poświęcona pamięci rozstrzelanych Polakom w latach represji i zmarłych w Kurskiej Gubernii. Została otwarta wystawa „Architektura Katolickich Kościołów w Rosji”, został wyświetlony film pt. „Nie bój się, modlę się za ciebie”. W bibliotece otwarto wystawę „Byłem żołnierzem Andersa”.
Główną pomoc udziela Pan Hieronim Grala, Dyrektor Kulturalnego Centrum w Moskwie. A na miejscu – ksiądz proboszcz Jan Bober i tymczasowy wikary Rafał Krawczuk oraz siostry zakonne Nikodema i Dobrosława. W tym roku dzięki pomocy Pani Longin Putki, Konsula Ambasady Polskiej w Moskwie nasi członkowie wyjechali 13 kwietnia 2008 r. na wycieczkę do Katynia i Smoleńska.
W 2008 r. zorganizowaliśmy Dni Polskiej Kultury w mieście Kurczatow, połączone z 40. rocznicą miasta w dniach z 8–16 wrześni przy pomocy Polskiego Kulturalnego Centrum w Moskwie, Ambasady RP w Moskwie, Filmoteki w Warszawie i Administracji miasta Kurczatow. Święto zaczęło się z otwarcia w muzeum wystawy „Zaprzyjaźniło nasz miasto młode ” z ekspozycją polską ”Kultura Polski drugiej połowy XX wieku”, następnie odbyła się akademia poświęcona 40-leciu miast, wręczenie medali i dyplomów Polakom budującym to miasto. Na końcu wysłuchano koncertu muzyki fortepianowej z utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Poliny Fiedotowej z Moskwy.
Odbyły się też Dni Filmu Polskiego w Kursku tegoż roku, 8–14 listopada zorganizowano Dni Kultury Polskiej przy współpracy Administracji miasta Kurska, Ambasady RP w Moskwie Federalnej Polskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii „Kongres Polaków w Rosji”, Wydziału Kultury miasta Kurska i Kurskiego Obwodowego Kinovideofonda. W bibliotece miejskiej została otwarta pierwsza wystawa ”Polonijna książka, czasopisma i gazety”, w kinie „Bajka” otwarto Dni Kultury Polskiej w Kursku, otwarto wystawę rysunku dziecięcego „Spojrzenie na Polskie”. Autorzy najlepszych rysunków dostali nagrody i dyplomy. Część artystyczną otworzył zespół folklorystyczny „Baśki” z Moskwy pod dyrekcją Ludmiły Bryżko, z rosyjskiej strony wystąpił zespół „Ojcowski Dom” w składzie Lilii Bałachinininy i Dmitrja Bałachinina, wystąpiły też siostry Tumaczowe – śpiewali pieśni w językach polskim i rosyjskim. W kinie „Asol” odbyły się Dni Filmu Polskiego. W ten sposób zakończyliśmy 2008 rok.
Obecnie na ten rok szukamy sponsorów, żeby pokazać Polską kulturę w naszym rejonie. Zbieramy książki, czasopisma i gazety polonijne na drugą polonijną wystawę. Jeżeli ktoś chciałby nam pomóc, będziemy bardzo wdzięczni, a nazwiska lub nazwy organizacji będą umieszczone na naszych afiszach i każdemu wyślemy taki afisz na pamiątkę. Chcielibyśmy poznać bliżej prace polonijnych organizacji w innych krajach i jak one sobie radzą z pracą organizacyjną.
Jan Zembrzuski, Prezes Kurskiego Związku Polskiej Kultury „Wspólnota Polska”