Wystąpienie telewizyjne B.Borusewicza marszałka Senatu RP w dniu 2 maja 2009 r.

borus8”Polacy rozsiani po świecie, także w Rosji powinni mieć poczucie, że Polska dba o nich i że jest to stały element polityki państwa” (wystąpienie telewizyjne B.Borusewicza marszałka Senatu RP w dniu 2 maja 2009 r.)

Szanowni Państwo, Drugi maja jest Dniem Polonii i Polaków za Granicą. To święto, obchodzimy po raz ósmy. Zostało ono ustanowione z inicjatywy Senatu w uznaniu wielowiekowego dorobku oraz wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Dziś — w przeddzień tego święta — słowa i myśli kieruję do wszystkich,

20 milionów moich Rodaków rozsianych po całym świecie.
Rok 2009 jest rokiem szczególnym. 20 lat temu zaczęliśmy budować demokratyczną, wolną Polskę. Fundamenty stawialiśmy wspólnie. W kraju i na obczyźnie. Owocem naszego wysiłku były pierwsze – od czasów II wojny światowej, w tej części Europy — wolne wybory do Senatu. Dlatego rok 2009 Senat ogłosił Rokiem Polskiej Demokracji.

404

W Roku Polskiej Demokracji należą się specjalne podziękowania emigracji niepodległościowej za zachowanie ciągłości wolnego, niepodległego państwa. Bez Polaków na obczyźnie, bez pamięci o nich, budowanie wolnego kraju byłoby znacznie trudniejsze. Polakom, którzy na skutek dziejowej zawieruchy pozostali poza naszymi wschodnimi granicami, dziękuję za to, że mimo wysokich kosztów wytrwali w polskości. Zachowali język, kulturę i umiłowanie wolności. Dziękuję, że potrafią dzielić się tymi wartościami i wzbogacają nimi kraje, w których przyszło im żyć.
401

Co roku w innym kraju świętujemy Dzień Polonii. Chcemy, by Polacy na całym świecie czuli, że mają w Polsce oparcie i że o nich pamiętamy. W tym roku główne obchody święta odbyły się w Petersburgu, bo w żadnym innym, rosyjskim mieście nie ma tylu naszych rodaków. Dwa lata temu został tam otwarty Dom Polski.

 

 

 

W roku ubiegłym odbyły się uroczystości XX-lecia Stowarzyszenia Kulturalno-Światowego „Polonia”, a w tym roku świętowaliśmy wspólnie Dzień Polonii. W jubileuszu Stowarzyszenia uczestniczyło ponad 40 organizacji polonijnych od Petersburga do Irkucka. Dzień Polonii świętowali z nami nasi Rodacy z krajów skandynawskich. Polacy rozsiani po świecie, także w Rosji powinni mieć poczucie, że Polska dba o nich i że jest to stały element polityki państwa.

402Nadal będziemy wspierać Polaków na Białorusi. To, że Zjazd Związku Polaków odbył się bez utrudnień napawa nadzieją na poprawę ich sytuacji.
Dzień Polonii daje poczucie wspólnoty, umacnia tożsamość narodową i jest okazją do spotkań i rozmów. Wierzę, że moi Rodacy będą spotykać się także poza świątecznymi dniami, będą się jednoczyć i wzajemnie wspierać. Chciałbym, żeby Polacy pracowali dla dobra swoich nowych Ojczyzn, by tworzyli elity w krajach zamieszkania. Tego wszystkiego życzę moim Rodakom z okazji ich święta.
Cieszą nas sukcesy Polaków w krajach ich zamieszkania, a także to, że czują się coraz pewniej i budują prestiż naszego kraju.

 

 

403

 

 

 

 

Raz jeszcze życzę wszystkim Polakom żyjącym z dala od Macierzy, także z okazji zbliżającego się Święta 3 maja, wszystkiego najlepszego, radości z każdego dnia i wielu sukcesów w życiu osobistym.

PAP, zdjęcia K. Snicar

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej