Minister spraw zagranicznych Polski udaje się do Moskwy

SikorskiMinister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się we wtorek po południu z dwudniową wizytą roboczą do Moskwy. W środę w stolicy Rosji spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Szef MSZ będzie też przewodniczyć wraz z Ławrowem spotkaniu polsko-rosyjskiego Komitetu Strategii z udziałem wiceszefów kilkunastu resortów. Wizyta Sikorskiego w Moskwie będzie się składała z dwóch części: z rozmów bilateralnych ministrów spraw zagranicznych oraz posiedzenia Komitetu Strategii, który nie spotykał się od 2004 roku. Rozmowy te będą dotyczyły szerokiego spektrum

przyszłej, strategicznej współpracy polsko-rosyjskiej na tle pozycji, jaką Polska uzyskała w ciągu pięciu lat członkostwa w UE wśród państw Wspólnoty. Według polskiego MSZ, wizyta Sikorskiego w Moskwie jest dowodem na normalizację relacji polsko-rosyjskich. Będzie również okazją do rozmów o planowanej wizycie w Polsce premiera Władimira Putina – 1 września tego roku, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Komitet Strategii z udziałem przedstawicieli resortów: spraw zagranicznych, wewnętrznych i administracji, gospodarki, infrastruktury, edukacji, sportu i turystyki, skarbu państwa, edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i dziedzictwa narodowego oraz środowiska dokona przeglądu potencjalnych możliwości współpracy Polski i Rosji, m.in. w gospodarce, transporcie czy inwestycjach.
Według danych posiadanych przez MSZ, w 2008 roku wymiana handlowa między Polską a Rosją wyniosła 30 mld dolarów i większość z tego nie stanowił już obrót surowcami – gazem czy ropą.
Podczas rozmów z rosyjskimi politykami pojawi się także m.in. temat żeglugi po Zalewie Wiślanym. Strona polska oczekuje, że Rosja zapewni warunki prawne dla tej żeglugi, czyli doprowadzi do zakończenia procesu legislacyjnego dotyczącego tej kwestii w prawodawstwie rosyjskim.
Wizyta szefa polskiego MSZ, któremu w podróży będą towarzyszyć także samorządowcy, ma pomóc również przygotować Forum Regionalne, zaplanowane na wrzesień.
Wizyta Sikorskiego w Moskwie rozpocznie się we wtorek ok. godz. 18 czasu lokalnego. Po powitaniu na lotnisku minister weźmie udział w przyjęciu z okazji Święta 3 Maja w polskiej ambasadzie. W środę ok. godz. 10 czasu moskiewskiego Sikorski spotka się z Ławrowem. Godzinę później zaplanowane są obrady Komitetu Strategii pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji. Następnie przewidziane jest spotkanie Sikorskiego i Ławrowa z przedstawicielami mediów.
Program wizyty szefa polskiej dyplomacji przewiduje także wspólne z Ławrowem spotkanie z współprzewodniczącymi Polsko-Rosyjskiego Forum Obywatelskiego oraz udział ministra w koktailu wydanym przez stronę rosyjską dla uczestników obrad Komitetu Strategii.
Według strony polskiej, wymiar symboliczny ma mieć złożenie wieńców przez Sikorskiego na Pokłonnej Górze oraz w Butowie w hołdzie ofiarom II wojny światowej, ale także systemu komunistycznego.
Szef polskiej dyplomacji mówił, że jego wyjazd do Moskwy to rewizyta po tym jak we wrześniu ubiegłego roku Ławrow gościł w Polsce. W lutym 2008 roku z roboczą wizytą w Rosji przebywał premier Donald Tusk. Była to pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Moskwie od grudnia 2001 roku, kiedy to w stolicy Rosji gościł Leszek Miller.

PAP

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej