„Bezdomnym w tym świecie jest zimno zawsze”

W 2017 roku Dzień Bezdomnego Człowieka przypada na 27 marca. Działacze fundacji „Potrzebna pomoc” zauważyli, że współczesny kalendarz rosyjski nie przewiduje dnia, który przypominałby o istnieniu bezdomnych. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że pojawienie się w kalendarium tego szczególnego dnia pomoże zwrócić uwagę ludzi na problemy tej grupy społecznej i na organizacje, które starają się ją wesprzeć.

W ramach akcji jej partnerzy medialni poinformują, jak można pomóc bezdomnym. Do udziału w akcji zgłosił się m.in. kanał „Deszcz” («Дождь»), a także portal The Question, radio Moskwa FM, czasopisma „Snob” i „TimeOut”.

„Bezdomność to ogromny problem. Dzięki temu projektowi możemy połączyć nasze siły i zacząć skutecznie pomagać bezdomnym. Koniec marca nie został wybrany przypadkowo. To jest ostatni zimny miesiąc w roku, i ludzie, którzy przez całą zimę wspierali bezdomnych, często zapominają o tym, że w tym świecie bezdomnym jest zimno zawsze. Trzeba wspierać tych ludzi o każdej porze roku. A tych, którzy nigdy nie okazywali im pomocy, warto do tego zachęcić. Bezdomni też są ludźmi i mają prawo do godności, wyrozumiałości i wsparcia” – mówi kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej fundacji „Potrzebna pomoc” Christyna Pokrytan.

„W tym świecie bezdomnym jest zimno zawsze. Trzeba wspierać tych ludzi o każdej porze roku. A tych, którzy nigdy nie okazywali im pomocy, warto do tego zachęcić. Bezdomni też są ludźmi i mają prawo do godności, wyrozumiałości i wsparcia” .

Portal „Są takie sprawy” w Dzień Bezdomnego Człowieka uruchomił interaktywny animowany projekt internetowy „żyli | byli”. Są to cztery prawdziwe historie opowiedziane  przez bezdomnych i wolontariuszy.

„Kiedy człowiek traci dom, pozostaje bez nazwy. Jeśli dzieje się z tobą coś złego, jesteś zapomniany i opuszczony. Uważamy, że człowiek jest najwyższą wartością i robimy wszystko w ramach portalu, żeby tak było.  W projekcie „żyli | byli” pomagamy ludziom odzyskać siebie, swoje imię przez odbudowanie ich przeszłości. Chcemy udowodnić, że często człowiek zostaje na ulicy, nie dlatego że jest zły, ale ze względu na okoliczności” – opowiada kierownik projektu Sergiej Karpow.

„Сzłowiek jest najwyższą wartością. W projekcie „żyli | byli” pomagamy ludziom odzyskać siebie, swoje imię przez odbudowanie ich przeszłości. Chcemy udowodnić, że często człowiek zostaje na ulicy, nie dlatego że jest zły, ale ze względu na okoliczności” .

Z projektem można zapoznać się tutaj: https://takiedela.ru/homeless/.

W następnym roku portal „Są takie sprawy” planuje uruchomić kolejne projekty z okazji Dnia Bezdomnego Człowieka i zaprosić do współpracy więcej partnerów medialnych.

Program wydarzeń związanych z obchodani Dnia Bezdomnego Człowieka można znaleźć na stronie: http://homelessday.ru.

Na podstawie https://takiedela.ru/news/2017/03/27/den-bezdomnogo/
Zdjęcia ze stron https://homeless.ru/ i https://takiedela.ru/
Opracowały Olga Oniszczuk, Anna Svetlowa i Magdalena Saługa

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej