Wielkie Dyktando Polskie w Petersburgu 2021

W niedzielę 12 grudnia w Domu Narodowości w Petersburgu odbyła się 14. edycja Regionalnej  Imprezy „Wielkie Dyktando Polskie 2021” poświęcona obchodom roku polskich poetow – Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Impreza została zorganizowana przez RSO „Kongres Polaków w Sankt Petersburgu”  przy wsparciu Konsulatu Generalnego  RP w Petersburgu.

Jury (Lilia Szyszko, Weronika Bielajewa-Saczuk, Katarzyna Polak, Krzysztof Saczuk, Irena Wołkowa, Tatiana Samukowa, Darina Gutcajt, Alona Szestakowa) przyznało następujące nagrody:

Grand-prix – Anastazja Szerstniewa – BRAWO!!!
Z polskim na ty! – Maksym Wolechin, Jarosław Nikołajenko
Hura! Po polsku! – Andrzej Kisiel
Mistrz Słowa! – Andrzej Bielewicz i Aleksiej Suworow
Moją Ojczyzną jest polska mowa  – Igor Kuwałdzin

Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski razem z wicekonsulem Sebastianem Delurą przywitali uczestników i wręczyli zasłużone nagrody.

Oprócz tego wręczono nagrody najmłodszym i najstarszym uczestnikom Dyktanda. Nagrodę Mistrz Kaligrafii dostała Irena Archipowa.

Podczas części interaktywnej uczestnicy mogli dowiedzieć się o wybitnych polskich poetach, obejrzeć film, przeczytać  przygotowane w domu ulubione wiersze oraz wysłuchać wykładu Igora Kuwałdzina o rodzinie Kierbiedziów zilustrowanego piękną prezentacją.

Bożenarodzeniową atmosferę tworzyły biało-czerwone bombki z białym orłem i melodie polskich kolęd. Każdy uczestnik otrzymał dyplom,  książkową nagrodę i zestaw materiałów o wybitnych polskich poetach.

Cała impreza została zorganizowana i przygotowana przez Lilię Szyszko, Andrzeja Kaminskiego, Irenę Romanową, Helenę Lepioszkiną, Andrzeja Bielewicza.

Lilia Szyszko
Prezes ROS „Kongres Polaków w SPb”
Zdjęcia: Eugeniusz Martynowicz

 

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej