Utwory Anny German w nowych aranżacjach

Koncert finałowy VIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German 2021

www.festiwalpiosenki.pl

Już 15 grudnia 2021 r. o godz. 19:00 publiczność w Polsce i za granicą usłyszy piosenki z repertuaru Anny German w nowych aranżacjach młodych polskich kompozytorów. Tegoroczny Koncert Finałowy VIII „Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German”, ze względu na stan pandemii, nie odbędzie się w sali koncertowej. Zostanie jednak wyemitowany w formie filmowej, podobnie jak w 2020 roku.

Laureaci Festiwalu to wokaliści młodego pokolenia. Jak co roku, towarzyszy im Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą Tomasza Labunia. Koncert został nagrany we wrześniu br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W Koncercie Finałowym wystąpią: Katarzyna Zawada, Paulina Malinowska, Marta Majek, Natalia Rogucka, Maria Martyniuk, Aleksandra Bogucka, Małgorzata Nakonieczna, Kaja Mianowana, Izabela Szafrańska, Magdalena Tyrała.

Dwójka wokalistów, Władysław Michajłow i Waleria Emelianowa, są z Petersburga. Reprezentują studio POLYVOX na Politechnice Petersburskiej Piotra Wielkiego, którego kierownikiem i pedagogiem wokalnym jest Pani Olga Kowaliowa.

Szeroka publiczność w Polsce i zagranicą usłyszy piosenki z repertuaru Anny German w nowych aranżacjach, które są dziełem młodych polskich kompozytorów.

Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu, który odbywa się rokrocznie od 2014 roku, jest Zarząd Główny Ligi Kobiet Polskich z siedzibą w Warszawie. Głównym celem i misją tego międzynarodowego wydarzenia jest prezentacja i popularyzacja twórczości Anny German.

Pierwsza Polka w San Remo

Anna German urodziła się w 1936 roku w miasteczku Urgencz w Uzbekistanie. Po wojnie w 1946 roku, razem z mamą i babcią przyjechały do Polski. Polska stała się jej ojczyzną. W 1964 roku, po wykonaniu „Tańczących Eurydyk” na Festiwalach w Opolu i Sopocie, rozpoczęła się jej wielka popularność i międzynarodowa kariera artystyczna. W 1967 uległa tragicznemu wypadkowi w Włoszech. Powróciła na scenę w 1970 roku piosenką „Człowieczy los”, do której skomponowała muzykę. Pozostawiła po sobie ogromny dorobek artystyczny, pamięć i uwielbienie milionów ludzi w Polsce, Rosji, Uzbekistanie, Kazachstanie, Białorusi, Ukrainie  i innych krajach byłego Związku Radzieckiego.

Była pierwszą i jedyną Polką, która zaśpiewała na Festiwalu PiosenkiWłoskiej w San Remo oraz na Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Wygrywała festiwale krajowe i światowe. W 1966 i 1969 roku została wybrana przez Polonię amerykańską jako najbardziej popularna polska piosenkarka. Śpiewała w siedmiu językach, między innymi w rosyjskim, hiszpańskim, a nawet po łacinie. W trzech językach najczęściej śpiewała i w tych językach wydała płyty: po polsku, rosyjsku i po włosku. Szczyt jej popularności przypada na lata 70-te ubiegłego wieku. Zmarła w 1982 roku w Warszawie.

Koncert w Taszkiencie

11 listopada 2021 r.  roku w stolicy Uzbekistanu – Taszkiencie odbył się Koncert Piosenek Anny German  „Echo miłości” w wykonaniu  laureatów Festiwalu z Polski, Rosji i Uzbekistanu. Solistom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Filharmonii Uzbekistanu pod batutą polskiego dyrygenta Tomasza Labunia. Pierwszy taki Koncert odbył się w dniu 2 października 2019 roku. Były to projekty dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Sala Pałacu Turkistan pękała w szwach, publiczność nagrodziła solistów owacjami na stojąco. Koncert został zarejestrowany w formacie wideo i jest udostępniony na kanale YouTube Festiwalu.

„Będziemy realizować szeroko misję naszego Festiwalu, gdyż chcemy, aby piosenki Anny German nadal łączyły pokolenia i narody, wnosząc w nie optymizm i przyjaźń oraz skłaniały do zadumy nad człowieczym losem” –  taka jest misja Festiwalu.

Festiwal od sześciu lat jest dofinansowany i objęty patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz europosła Ryszarda Czarneckiego, byłego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Patronat medialny sprawuje Polsat News i TVP3 Warszawa.

Transmisja Koncertu Finałowego ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki – Anna German odbędzie się w dniu 15 grudnia 2021 r. o godz. 19:00 na Facebooku oraz kanale YouTube Festiwalu. Szczegóły na stronie www.festiwalpiosenki.pl oraz fanpage’u na FB i Instagramie @festiwal.annagerman.

Kontakt:
Aldona Michalak – Dyrektor Festiwalu
amichalak.lkp@poczta.onet.pl
tel. 795 101 831

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej