Badanie światowych przestrzeni za pomocą instrumentów odrzutowych w Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu

Podczas zajęć w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej z cyklu: „Polski Petersburg” uczniowie dowiedzieli się o wybitnym naukowcu polskiego pochodzenia, założycielu kosmonautyki, wynalazcy, myślicielu, nauczycielu, który po raz pierwszy uzasadnił możliwość użycia rakiet do komunikacji międzyplanetarnej, o Konstantinie Ciołkowskim.

Na dziedzińcu Ioannowskiego rawelinu Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu, gdzie w latach 1932-1933 mieściło się gazodynamiczne laboratorium, a obecnie znajduje się Muzeum Kosmonautyki i inżynierii rakietowej znajduje się popiersie Konstantina Ciołkowskiego (1857-1935).

Pomnik Konstantina Ciołkowskiego w Petersburgu znajduje się także w dzielnicy „Admiraltejskaja” miasta przy ulicy Ciołkowskiego w pobliżu domu numer 11, obok nabrzeża kanału Obwodowego. Pomnik został ustanowiony w 2005 roku jako hołd dla odkryć wielkiego naukowca. Praca K. E. Ciołkowskiego: „Badanie światowych przestrzeni za pomocą instrumentów odrzutowych”, stała się przełomową w rozwoju napędu odrzutowego i kosmonautyki, została po raz pierwszy opublikowana w Petersburgu w 1903 r.w czasopiśmie: ” Przegląd Naukowy”, a następnie w 1911 i 1912 r. – w „Herald of Aeronautics”.

 „Teraz jestem pewien, że moje marzenie – podróże międzyplanetarne – które jest teoretycznie uzasadnione przeze mnie, zamieni się w rzeczywistość. Przez czterdzieści lat pracowałem nad silnikiem odrzutowym i myślałem, że spacer na Marsa rozpocznie się dopiero za kilkaset lat. Ale czas się zmienia. Wierzę, że wielu z was będzie świadkami pierwszej podróży pozaatmosferycznej” – słowa wybitnego naukowca są zamieszczone na pomniku.

Na zajęciach plastycznych wychowankowie Macierzy „wystrzelili” w kosmos przygotowane własnoręcznie „rakiety” Ciołkowskiego.

Władysława Pawłowska

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej