XIII edycja konkursu „Być Polakiem”

Fundacja „Świat na Tak” zaprasza do udziału w XIII edycji konkursu „Być Polakiem”.

Konkurs  jest realizowany dla głębszego uświadamiania i umacniania tożsamości narodowej oraz rozwoju postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży, mieszkającej poza granicami Polski.

Moduł A jest przeznaczony dla uczniów i studentów. Jednym z głównych celów konkursu jest przygotowanie młodych ludzi do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania, poznawanie historii Polski splecionej z historią swojej rodziny, doskonalenie sprawności języka polskiego.

Tematy prac XIII edycji Konkursu:

 

GrupaWiekFormatTemat
I6-9 latPrace plastycznePocztówka z Polski, jaką chcesz otrzymać lub wysłać
II10-13 latPrace literackieHistoria mojej rodziny
III14-16 latPrace literackieSpotkanie z Polakiem, który jest dla mnie wzorem, bohaterem, idolem
IV17-22 latPrace literackieJestem Polką, Polakiem, ale też obywatelem świata
V10-22 latFilmyCzy jest w Twoim otoczeniu Ambasador polskości, a może Ty nim jesteś ?

 

Prace pisemne, wraz z Formularzem Zgłoszeniowym do Konkursu należy nadsyłać – wyłącznie e-mailem na adres: bycpolakiem2022@gmail.com z podaniem w temacie maila numeru grupy, imienia i nazwiska autora i tytułu pracy w nieprzekraczalnym terminie do 20 marca 2022 r. Filmy, wraz z Formularzem Zgłoszeniowym do Konkursu – wyłącznie za pomocą serwisu internetowego https://wetransfer.com (adres e-mailowy: bycpolakiem2022@gmail.com) z podaniem w temacie transferu imienia i nazwiska oraz tytułu pracy, również do dnia 20 marca 2022 r.

Nagrodą jest udział w Gali XIII edycji Konkursu w dniu 2 sierpnia 2022 r.  w Zamku Królewskim w Warszawie, nagrody rzeczowe, dyplomy oraz pobyt edukacyjny w Polsce -lipiec/sierpień 2022 r. (dla grupy II – V).

Model B jest skierowany do nauczycieli szkół polonijnych. Jego celem jest przede wszystkim promowanie atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim metodą komunikacyjną, promocja innowacyjnych sposobów wdrażania i utrwalania materiału gramatycznego, zainteresowanie uczniów gramatyką języka polskiego.

Pracę konkursową – konspekt lekcji wraz z załącznikami – należy przesłać do dnia 20.03.2022 r. wyłącznie elektronicznie na adres email: konkursdlanauczycieli@gmail.com jako załącznik w formacie pdf lub MS Word. ŻADNA ZE STRON KONSPEKTU NIE MOŻE BYĆ PODPISANA ANI OZNACZONA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZEZ AUTORA.

Adresatami lekcji, podczas której realizowany będzie konspekt są dzieci i młodzież w wieku od 9 do 17 lat (Grupa I: 9 – 13 lat i Grupa II: 14 – 17 lat).

Nagrodą będą dyplomy uznania dla autora konspektu i szkoły, w której nauczyciel pracuje, sygnowany przez autorytet z dziedziny języka polskiego. Dla autorów najwyżej ocenionych konspektów w każdej z dwu grup wiekowych przewidywane są również nagrody finansowe: I stopnia  500 – Euro; II stopnia – 300 Euro; III stopnia – 200 Euro.

Nagrodzone konspekty, w ramach dzielenia się dobrymi praktykami, będą wydane w publikacji pokonkursowej.

Kalendarium XIII edycji konkursu „Być Polakiem”:

Termin zgłoszeń: do 20 marca 2022 r., w sposób opisany w Regulaminie Konkursu.
Obrady Jury Konkursu: 22 – 24.04.2022 r.
Ogłoszenie wyników XIII edycji Konkursu: do 15.05.2022 r.
Gala XIII edycji Konkursu: 2 sierpnia 2022 r. o godz. 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.

Więcej informacji, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie:
https://bycpolakiem.pl/

Kontakt:
bycpolakiem2022@gmail.com

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej