Szag nawstreczu Gazety Petersburskiej w Poznaniu i w Petersburgu

Redakcja Gazety Petersburskiej wraz ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym „Polonia” w Sankt Petersburgu składa najserdeczniejsze podziękowania Rektoratowi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziałowi Filologii Polskiej, Instytutowi Filologii Rosyjskiej UAM, Wielkopolskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Stowarzyszeniu Polska-Wschód, Konsulowi Generalnemu RP w Sankt Petersburgu Andrzejowi Chodkiewiczowi, konsul Lucynie Morawskiej-Uhryn, pozarządowej organizacji dla dzieci szczególnej troski „Szag nawstreczu” w Sankt Petersburgu za niezwykłą pomoc i zaangażowanie w promocję naszego tytułu ( Gazety Petersburskiej) w Wielkopolsce, Poznaniu, Petersburgu.

Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do inicjatorów prezentacji Gazety Petersburskiej profesor Haliny Zgółkowej, prof. Tadeusza Zgółki. Dzięki ich zaangażowaniu i oddaniu sprawom polonijnym nasz tytuł zgromadził w historycznej Sali im. Lubrańskiego UAM bardzo liczne grono „poznańskich” petersburżan. Dziękujemy za muzyczny prezent H.Wieniawskiego w wykonaniu uczennicy dr Mikołaja Zgółki.

Słowa podziękowania kierujemy do zespołu „Szutnik” pod kierownictwem dr Grażyny Jatczak i pod skrzydłami Dyrektora Instytutu Rusycystyki UAM prof. UAM Andrzeja Sitarskiego. Dziękujemy dr Wojciechowi Kamińskiemu.

Jak zawsze niezawodnym był Wielkopolski Oddział Wspólnoty Polskiej na czele z Dariuszem Łukaszewskim. Dziękujemy za obecność Towarzystw Kresowych.

Dziękujemy prof. Arturowi Kijasowi za wykład na temat Polaków w Petersburgu, oraz dr. Bartłomiejowi Garczykowi za prezentację wielonarodowościowego miasta nad Newą.

Niezwykłym wydarzeniem w kwietniu br. był program słowno-muzyczny przywieziony do naszego miasta przez grupę studentów polonistyki i rusycystyki UAM: „Z teatrem i piosenką w plecaku” na zaproszenie Gazety Petersburskiej i pozarządowej organizacji dla dzieci szczególnej troski „Szag nawstreczu”.

Dziękujemy za zaproszenie, za udostępnienie sal, zakwaterowanie i budowanie domowej atmosfery, przede wszystkim przez panią Walerię Dmitriewną Sokołową, Olgę Lou, jak również przez dobrego ducha projektu Konstantego Maksina – „naszego” polonijnego wychowanka, mieszkającego w Poznaniu.

Dziękujemy „naszemu” poznaniakowi z Petersburga Piotrowi Frołowowi za ekspresowe dostarczenie egzemplarzy GP do Poznania.

Nie sposób pominąć bohaterów, dzięki którym pod opieką prof. Haliny Zgółkowej powstał „poznański” numer czasopisma: więc: Jakuba Sajkowskiego, Agnieszki Grzybowskiej, Katarzyny Hajzer, Karoliny Król, Malwiny Niepolskiej, Magdaleny Piaseckiej, Marty Szatkowskiej, Klaudii Raflik, Martyny Nowickiej.

Wyróżniamy benedyktyńską pracę Roksany Czeszejko-Sochackiej i jej Siostry Maji – Autorki Okładki. 

Przeżyliśmy piękną poznańsko-petersburską przygodę. Mamy nadzieję, że pozostanie ona nie tylko w plecaku.

Dodajmy, że przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez hojności władz uczelni (UAM), Stowarzyszenia Polska-Wschód, wkładu utytułowanych osób, pragnących pozostać niewymienionymi.

Słowa podziękowania należą się członkom naszego zespołu: Jadwidze Anders za pomoc i duchowe szczere wsparcie w organizacji petersburskiego wydarzenia, Michałowi Grelewskiemu za prezentację swojego numeru i pomoc techniczną.

Dziękujemy wolontariuszom z Wielkiej Brytanii i Grodna i „naszej” jak zawsze niezawodnej w trudnych momentach polonijnych Swietłanie Czesnych!

Dziękujemy wszystkim tym, którzy wierzyli, że „wypali” petersburski projekt.

 „To był bal…”

(M.Rodowicz)

Teresa Konopielko, redaktor naczelna

Stanisław Karpionok
Absolwent KUL, zawodowy tłumacz na rosyjski, członek redakcji GP. Сzłonek Związku Tłumaczy Rosji.

Więcej od tego autora

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej