Srebrny niedźwiedź dla Agnieszki Holland

18 lutego zakończyła się 67. edycja Berlinale, jednego z najważniejszych festiwali filmowych świata. W Konkursie Głównym polskie kino reprezentował „Pokot” Agnieszki Holland, który został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Zdjęcie Robert Palka. Katarzyna Herman, Agnieszka Mandat i Agnieszka Holland na planie filmu

Scenariusz „Pokotu” powstał na motywach powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pisarka napisała go wspólnie z reżyserką. Jak mówiła wcześniej Holland, produkcja mogłaby nosić inny tytuł – „To nie jest kraj dla starych kobiet”. „Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj – Polska – w którym dzieje się ta historia, nim nie jest” – podkreśla reżyserka.
Główną bohaterką filmu Holland jest Janina Duszejko, mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka, astrolożka z zamiłowania i wegetarianka.

„Ona jest uczciwa, namiętna, ale też szalona – mówi o bohaterce swojego filmu Agnieszka Holland. – Jej okrutna, anarchistyczna rewolta nie ma oburzać. Widz powinien się z nią utożsamiać. Że to niemoralne? Tak, ale tylko dzięki skrajnej prowokacji możemy odkryć niesprawiedliwość i okrucieństwo świata, w którym żyje Duszejko. Ona i jej współcześni. Ona i jej rówieśnicy. Ona i jej zwierzęta”.

Na ekranach polskich kin film pojawi się 24 lutego 2017 roku.

Na podstawie http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/berlinskie-jury-docenilo-pokot-agnieszki-holland,1598310.html?playlist_id=15701, http://film.wp.pl/pokot-to-nie-jest-kraj-dla-starych-kobiet-pierwszy-zwiastun-filmu-agnieszki-holland-robi-wrazenie-6086499457168513a.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej