Srebrny niedźwiedź dla Agnieszki Holland

18 lutego zakończyła się 67. edycja Berlinale, jednego z najważniejszych festiwali filmowych świata. W Konkursie Głównym polskie kino reprezentował „Pokot” Agnieszki Holland, który został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem – Nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Zdjęcie Robert Palka. Katarzyna Herman, Agnieszka Mandat i Agnieszka Holland na planie filmu

Scenariusz „Pokotu” powstał na motywach powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Pisarka napisała go wspólnie z reżyserką. Jak mówiła wcześniej Holland, produkcja mogłaby nosić inny tytuł – „To nie jest kraj dla starych kobiet”. „Świat, w którym żyjemy, i z pewnością kraj – Polska – w którym dzieje się ta historia, nim nie jest” – podkreśla reżyserka.
Główną bohaterką filmu Holland jest Janina Duszejko, mieszkająca w Sudetach emerytowana inżynierka, astrolożka z zamiłowania i wegetarianka.

„Ona jest uczciwa, namiętna, ale też szalona – mówi o bohaterce swojego filmu Agnieszka Holland. – Jej okrutna, anarchistyczna rewolta nie ma oburzać. Widz powinien się z nią utożsamiać. Że to niemoralne? Tak, ale tylko dzięki skrajnej prowokacji możemy odkryć niesprawiedliwość i okrucieństwo świata, w którym żyje Duszejko. Ona i jej współcześni. Ona i jej rówieśnicy. Ona i jej zwierzęta”.

Na ekranach polskich kin film pojawi się 24 lutego 2017 roku.

Na podstawie http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/berlinskie-jury-docenilo-pokot-agnieszki-holland,1598310.html?playlist_id=15701, http://film.wp.pl/pokot-to-nie-jest-kraj-dla-starych-kobiet-pierwszy-zwiastun-filmu-agnieszki-holland-robi-wrazenie-6086499457168513a.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej