Słowo redaktora

Drodzy Czytelnicy, Szanowni Państwo, W ostatnich dniach lutego br. w Konsulacie Generalnym RP odbyło się tradycyjne już spotkanie konsula generalnego RP Jarosława Drozda wraz z małżonka Beatą z polskimi siostrami zakonnymi, posługującymi w Petersburgu i w okręgu konsularnym. To niezwykłe spotkanie, połączone z obiadem i nawet z obsługą kelnerską, przypomniało o rodzinnym domu w dalekiej Polsce, poruszyło serca tęskniące za rodzeństwem i najbliższymi. Opowiadały siostry o swojej pracy, o potrzebach. Na spotkanie przybyły nowe siostry z kościoła św. Katarzyny, a także siostra Cyryla, dla której na razie wszystko jest nowe i nieznane. Siostry świetnie mówią po rosyjsku i modlą się w tym języku. Zdarza się, że od czasu do czasu brakuje polskiego słowa. Niestety, za wyjątkiem parafii św. Stanisława, siostry nie zajmują się katechizacją w języku polskim. Pani Beata Drozd zaoferowała w przypadku potrzeb swoją pomoc w różnych zakresach. Pożegnałyśmy się piosenką, oczywiście o naszym kraju, do słów L. Staffa. 
Pierwszy kwartał nowego roku jest zawsze najaktywniejszym okresem w życiu Polonii Petersburskiej. Trwają zaawansowane przygotowania do Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Ponadto rok ten został ogłoszony Rokiem Polskiej Demokracji z okazji 20-lecia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. We wrześniu będziemy obchodzić 70. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Trwają obchody 20-lecia SKO ”Polonia”, rozpoczęte w listopadzie 2008 roku. 
Miesiąc marzec w Petersburgu jest jednym z najładniejszych miesięcy w roku. Po długiej zimie, mamy coraz więcej słońca i okazję do otrzymania przysłowiowego kwiatka, jakim stał się dzięki Konsulatowi Generalnemu RP i Sankt Petersburskiej Filharmonii koncert zespołu Affabre Concinui w Małej Sali im. M.Glinki. 
Stowarzyszenie SKO „Polonia” w ramach Polonijnej Biblioteki Gazety Petersburskiej wraz z Konsulatem Generalnym RP zamierza wydać książkę „Polacy w Petersburgu”. Będzie to tom poświęcony współczesnym Polakom – mieszkańcom miasta. Jak zawsze brakuje na realizację pomysłu środków, więc będziemy kwestować, by upamiętnić okres 20-lecia Polonii Petersburskiej, zintegrowanej na skutek demokratycznych przemian politycznych w Polsce i w Rosji.
Kontynujemy realizację projektu symbolicznego przeniesienia miejsca pochówku Marii Szymanowskiej. Zależy nam bardzo na powołaniu Komitetu Organizacyjnego, w skład którego weszliby najwybitniejsi przedstawiciele życia kulturalnego Petersburga i Polski. Również będziemy szukać środków na realizację tego celu.
Gazeta Petersburska dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie wydała kalendarz poświęcony 10.leciu naszego miesięcznika.
Ważnym wydarzeniem w życiu polonijnego Petersburga jest konkurs: ”Gdańsk – miasto partnerskie Petersburga”. Przypomnę, że pomysłodawczynią jest pani Tatiana Rakus – nauczycielka ze szkoły nr 216 im. A. Mickiewicza. Odbył się już I etap, w którym wzięło udział 6 petersburskich szkół. Projekt wspiera administracja miasta, SKO ”Polonia”, Konsulat Generalny RP oraz “Wspólnota Polska” w Warszawie. 16 marca odbędzie się II etap konkursu w Domu Polskim. Życzymy uczestnikom zwycięstw. Trzymamy kciuki.

 

Teresa Konopielko

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej