Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego NBP wyemituje banknoty kolekcjonerskie z wizerunkiem polskiego wieszcza. 20-złotowy banknot ukaże się w sprzedaży 23 września. W tym roku mija 200 lat od dnia narodzin Juliusza Słowackiego i 160 lat od chwili jego śmierci. Z tej okazji Sejm oglosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. Włączając się w te obchody, Narodowy Bank Polski postanowił uczcić wieszcza w sposób naprawdę wyjątkowy i wyemitować trzeci w historii Polski banknot kolekcjonerski.
Na przedniej stronie banknotu umieszczone zostało popiersie Juliusza Słowackiego i lata jego życia — 1809-1849, obok — widok dworku w Krzemieńcu na Ukrainie, w którym urodził się poeta. Dziś znajduje się tu niedawno otwarte Muzeum Juliusza Słowackiego.
Na odwrocie banknotu widnieje reprodukcja fragmentu autografu wiersza „Uspokojenie”. To jeden z liryków, w którym poeta prezentuje swój pogląd na filozofię sensu życia ludzkiego i istotę wszechświata. Po lewej umieszczono wizerunek kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym w Warszawie i sylwetki lecących żurawi. To symboliczne przedstawienie stolicy, z którą poeta był silnie związany.
Autorem projektu graficznego banknotu jest Maciej Kopecki — naczelny grafik Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, a wizerunek Juliusza Słowackiego (ryt portretu) wykonał Przemysław Krajewski, artysta rytownik PWPW SA.
Żródło: Biuro Prasowe NBP