Obchody 440. rocznicy Unii Lubelskiej

18358.3W głównych uroczystościach w Lublinie z okazji 440. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, w wyniku której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów wzięli udział prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy. Do Lublina przybył prezydent Lech Kaczyński, a także prezydenci Litwy Valdas Adamkus i Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz. Otrzymali oni doktoraty honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Nadając swoje najwyższe godności przedstawicielom narodów dawnej Rzeczypospolitej KUL chce dać wyraz pamięci i wdzięczności za wieki wspólnej historii oraz przekazać znak pokoju i solidarności, aby razem budować też wspólną przyszłość.
Na Placu Litewskim w centrum miasta, gdzie 440 lata temu w czasie sejmu lubelskiego obozowała szlachta litewska, odbyło się widowisko historyczne, podczas którego można było zobaczyć pokazy dawnej artylerii, musztry piechoty, fechtunku szablami, tresury ptaków drapieżnych. Został zainscenizowany akt podpisania Unii Lubelskiej.unia_02
Prezydent Lech Kaczyński i goście złożyli kwiaty przed pomnikiem Unii Lubelskiej, który znajduje się przy Placu Litewskim. Następnie z orszakiem rycerzy, szlachty, kuglarzy, sztukmistrzów fanfarzystów, wozów kupieckich przeszli na lubelski Zamek. Tam zwiedzili m.in. unikalną kaplicę Świętej Trójcy, której gotyckie mury ozdobione są bizantyjsko-ruskimi freskami.
Informacje o nadaniu doktoratu h.c. KUL prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence wywołały protesty organizacji kresowych. Ich członkowie w liście otwartym napisali m.in., że Juszczenko daje wyraz „sympatiom wobec ukraińskiego ruchu szowinistycznego spod znaku OUN-UPA” i dlatego nie zasługuje na to wyróżnienie.
Unia Lubelska – umowa międzynarodowa Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim zawarta 1 lipca 1569 na Sejmie w Lublinie. Określana jako unia realna, w odróżnieniu od poprzednich, wiążących oba państwa tylko osobą władcy (unia personalna). Została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569, ostatecznie ratyfikowana przez króla 4 lipca 1569. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną – zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

INTERIA.PL/PAP

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej