Wizyta studyjna dziennikarzy polonijnych z Rosji i Białorusi

18-22 maja 2011 roku odbyła się wizyta studyjna dziennikarzy polonijnych z Rosji i Białorusi, zorganizowana przez Pomorski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W organizacji wyjazdu pomogli: Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Dzięki pomocy finansowej Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu dziennikarze polonijni znad Newy dotarli do Gdańska samolotem. – Cel wizyty studyjnej: umożliwienie spotkań z dziennikarzami polskimi, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie współpracy między nimi – podkreśliła Wioletta Dymarska, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

– Chcieliśmy także, aby dziennikarze polonijni poznali się i zacieśnili ze sobą współpracę, bo często jest tak, że interesują ich te same tematy, mieszkają w tym samym kraju, a nie mają kontaktu ze sobą. Wioletta Dymarska również podkreśliła, że obecnie prasa polonijna spełnia różne funkcje: informuje o życiu środowiska polonijnego, odzwierciedla problemy, zespala Polonię, podtrzymuje więź z Macierzą i wnosi pewne wartości z kraju, w którym jest redagowana. Sprawą bodaj najistotniejszą jest umacnianie i upowszechnianie słowa polskiego.
Planuje się, że zjazdy dziennikarzy polonijnych będą organizowane co roku, w tym z udziałem Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i innych krajów.
Grupę studyjną zakwaterowano w pięknym hotelu „Maryla” w Sopocie z bezpośrednim zejściem na plażę. Każdy z dziennikarzy miał osobny pokój, więc wieczorem można było odpocząć po intensywnym dniu.
18 maja
Pierwszy dzień zaczął się od zwiedzania wystawy "Drogi do Wolności" w Europejskim Centrum Solidarności, opowiadającej o historii lat 1956-1989, o ludziach, którzy starali się urzeczywistnić marzenia o suwerenności Polaków żyjących w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W pierwszej sali ekspozycyjnej został odtworzony prymitywny i ubogi w towary sklep z lat 70-tych. Zwiedzający mogli zobaczyć jaką była szara i siermiężna rzeczywistość PRL-u. Druga sala zrekonstruowała celę więzienną, przypominającą więźniów politycznych okresu PRL. Do 3. sali weszliśmy przez ukwieconą, historyczną bramę Stoczni Gdańskiej, z popiersiem Lenina, którego imieniem nazwana była ona wówczas. Na filmie i slajdach uwidoczniono 18 dni strajku, które odbiły się echem na całym świecie. Czwarta sala — okres 16 miesięcy wielkiej nadziei Polaków na doprowadzenie kraju do pełnej suwerenności, z równoczesnymi prowokacjami służb bezpieczeństwa, prowadzącymi do destabilizacji i zerwania umowy z sierpnia 1980 roku. 5 sala — poświęcona stanowi wojennemu – na slajdach można obejrzeć uliczne walki narodu polskiego z narzuconą im odgórnie władzą. W szóstej sali – filmy archiwalne nawiązujące do wybuchów niezadowolenia społecznego w różnych okresach historycznych od 1956 do 1989 roku. Film kończy się wyborami z czerwca 1989 roku. W ostatniej sali prezentowano film o czasie przemian w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, zapoczątkowanych w czerwcu 1989 roku w Polsce.
20 maja przypadał Europejski Dzień Morza, którego gospodarzem w tym roku był Gdańsk. Jego obchody trwały od 18 do 22 maja. Wśród gości, którzy zawitali do Gdańska na oficjalną część obchodów, byli m. in.: europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. transportu, Siim Kallas, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Efthimios E. Mitropoulos, minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk, prezydent Miasta Gdańsk, Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Oficjalna część obchodów dotyczyła szeregu rodzajów działalności, związanych z morzem – portów morskich i żeglugi morskiej, rybołówstwa i przetwórstwa rybnego, przemysłu stoczniowego, administracji morskiej, badań i szkolnictwa morskiego. Dodatkowo w ramach gospodarki morskiej analizowano zagadnienia z zakresu turystyki, energetyki, ochrony środowiska morskiego.
Wieczorem dziennikarzy polonijnych zaproszono na koncert galowy Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Ernsta van Tiela wykonała utwory Mendelssohna, Mozarta i Debussy.
19 maja
Część dziennikarzy udała się na konferencję w Elektrowni Jądrowej w województwie pomorskim, zorganizowaną przez Pomorską Radę FSNT NOT w Gdańsku, Oddział Gdański SEP i Stowarzyszenie na rzecz elektrowni jądrowej w województwie pomorskim (w rejestracji).Zakres zagadnień, przedstawionych w toku konferencji był obszerny i obejmował m. in. polskie plany w zakresie energetyki jądrowej, lokalizację elektrowni jądrowej, rozwój energetyki jądrowej w Polsce z perspektywy inwestora, ocenę bezpieczeństwa obiektów jądrowych.
Dziennikarze z Petersburga pojechali do Radio Plus i udzielili wywiadu, który prowadziła Iwona Demska, filolog języka polskiego, od kilkunastu lat dziennikarka Radia Plus. Rozmowa dotyczyła życia polonijnego w Petersburgu, zachowania tożsamości narodowej poza Macierzą oraz stosunków polsko-rosyjskich.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Radio Gdańsk, do jednej z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia, w którym nadawany jest również serwis w języku kaszubskim. Latem, z myślą o turystach, dwukrotnie w ciągu dnia jest przekazywany serwis w języku angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Obok realizacji programu Radio Gdańsk prowadzi działalność nagraniową. Jeden z pracowników opowiadał o historii rozgłośni i oprowadził nas po rozgłośni. Pokazano nam studio, w którym powstają programy, studio masteringowe, archiwum nagrań oraz studio koncertowe. Później odbyło się spotkanie z redaktorem Leszkiem Szmidtke – szefem Redakcji Publicystyki. Pan Leszek opowiedział o tym jak funkcjonuje radio, jak powstają audycje, kto odpowiada za politykę redakcyjną.
Po południu odbyła się spotkanie w Gazecie Wyborczej. Spotkanie prowadził redaktor Maciej Drzewiecki. Przedstawiono nam różne doświadczenia związane z zarządzaniem mediami, organizacją pracy, wyposażeniem, warsztatem dziennikarskim, technikami marketingowymi oraz źródłami finansowymi.
 
20 maja
Лех ВаленсаPierwszym punktem w programie było spotkanie z żywą legendą – Lechem Wałęsą. Były prezydent RP wyraził pogląd, że media polonijne są bardzo pomocne Polakom, rozsianym po świecie. Oczekuje, że będą promować Polskę, walczyć z negatywnymi stereotypami oraz umacniać więzi środowisk polonijnych. Korespondent Gazety Petersburskiej zadał pytanie dotyczące obecnej sytuacji politycznej oraz o stosunków polsko-rosyjskich.
Odbyło się spotkanie z posłem Pawłem Orłowskim. W trakcie rozmowy poruszono obecną sytuację wokół Karty Polaka, którą białoruski sąd uznał niezgodną z prawem międzynarodowym. Rozmawiano również o programie repatriacji skierowanym wobec osób narodowości polskiej lub pochodzenia polskiego.
Po południu zorganizowano spotkanie z asystentem Prezydenta Sopotu Marcinem Skwierawskim. Przedstawiono prezentację na temat programów inwestycyjnych w ciągu ostatnich lat w Sopocie. Miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne jako ośrodek wypoczynkowy i turystyczny. Sopot jest miastem partnerskim Peterhofu, organizowane są wspólne projekty, wymiana kulturalna.
Wieczorem w ramach programu kulturalnego dziennikarze obejrzeli w Teatrze Wybrzeże
przedstawienie Breath-Texts-Breath w reżyserii S.E. Gontarskiego (wybitnego znawcy twórczości Samuela Becketta), w którym wystąpił John McKenna, a głosu użyczył John Calder.
 
21 maja
Wojciech SulecińskiW niedzielę nie było już wizyt oficjalnych, zorganizowano natomiast zwiedzanie Gdańska. Chociaż pogoda nie dopisywała, wycieczka była znakomita dzięki fachowemu przewodnikowi Tamarze Wasiewicz. Była okazja zobaczyć najpiękniejsze zabytki Gdańska. Wycieczkę zakończono w parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza – oazie piękna i ciszy pośrodku miasta. Część francuska ogrodu posiada dwie prostopadłe do siebie osie – północ-południe i wschód-zachód. Na osi północ-południe od strony południowej Pałacu Opatów rozpościera się najpiękniejsza i najbardziej reprezentacyjna część ogrodu – trawiasty dywan ze wzorami z nisko formowanego, ciętego bukszpanu, ozdobiony na narożach stożkami strzyżonych cisów.
Na osi wschód – zachód poprowadzono szpaler lipowy tworzący 112-metrową aleję strzyżonych lip wysokości około 15 m, przechodzącą ku wschodowi w dwa szpalery lipowe biegnące z obu stron długiego kanału.
Po południu zaproszono nas do TVP Gdańsk. Gospodarzem był znakomity dziennikarz Wojciech Suleciński, reporter, wydawca oraz prezenter regionalnych programów informacyjnych i publicystycznych. W 1989 roku należał do zespołu telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i przygotowywał programy wyborcze przed wyborami z 4 czerwca tego roku. Opowiedział o niektórych tajnikach pracy dziennikarzy telewizyjnych, historii TVP Gdańsk. Jest to jedną z najnowocześniejszych stacji telewizyjnych w grupie Oddziałów TVP S.A. Nadawane programy cieszą się dużą popularnością. Wśród mediów Polski północno-wschodniej jest to jedyną stacją nadającą własny, regionalny program z nadajników naziemnych.
22 maja dziennikarze wyjechali do swoich krajów, by z nowymi siłami promować Polskę.
Korzystając z okazji chciałbym podziękować Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za organizację wizyty studyjnej dziennikarzy polonijnych oraz osobiście Pani Wiolecie Dymarskiej za ciekawy program oraz opiekę podczas wizyty.
 
Stanisław Karpionok, Gazeta Petersburska
Gdańsk — Sopot — Petersburg

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej