Waldemar Dąbrowski: Stanisław Moniuszko w pełni zasłużył na miano Ojca Opery Narodowej

Waldemar Dąbrowski – dyrektor naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej napisał: «Mamy wobec Stanisława Moniuszki dług, zarazem wdzięczność szczególną. … W pełni zasłużył sobie na miano Ojca Opery Narodowej. Jesteśmy dumni, że nasz teatr stał się Domem Moniuszki, w ktorym możemy kultywować dzieło tego kompozytora także poprzez organizację Międzynarodowych Konkursów Wokalnych Jego Imienia».
Przez siedem edycji Konkurs Moniuszkowski stał się popularnym i znanym szeroko przedsięwzięciem, wokół którego gromadzą się młodzi i doświadczeni wspaniali wokalisci z całego świata oraz najwyższej klasy jurorzy.
Tegoroczny Konkurs Moniuszkowski odbywał się w Roku Chopinowskim obchodzonym z okazji 200. rocznicy urodzin największego z geniuszy muzycznych – kompozytora Fryderyka Chopina. Fryderyk Chopin w odróżnieniu od Stanisława Moniuszki i Adama Mickiewicza w Petersburgu nigdy nie był. Jednakże w znak jego geniusza Konserwatorium Petersburskim w marcu br. zostało ustanowione popiersie kompozytora.
 
Stanisław Moniuszko – wybitny polski kompozytor, podobnie jak Adam Mickiewicz był w Petersburgu czterokrotnie: 
  • 1842r. Wyjeżdża po raz pierwszy do Petersburga, gdzie spodziewa się otrzymać stanowisko odpowiadające jego aspiracjom artystycznym. Starania te kończą się jednak fiaskiem;
  • 1849r. Druga podróż do Petersburga, tym razem owocna w sukcesy artystyczne i towarzyskie. Koncerty kompozytorskie spotykają się z niezwykle przychylną opinią i powodzeniem. Moniuszko poznaje m.in. Glinkę, Bałakieriewa, Musogorskiego, Dedykuje swoją „ Bajkę” Dargomyżskiemu, z którym połączy go szczera przyjaźń;
  • 1856r. Kolejna, trzecia już podróż Moniuszki do Petersburga;
  • 1870r. Moniuszko wyjeżdża po raz czwarty do Petersburga, gdzie tamtejsza premiera „Halki” odnosi ogromny sukces. Wieść o powodzeniu kompozytora dociera nawet do dworu, książę Konstanty zaprasza go do pałacu na uroczysty koncert. Powstaje balet „Figle Szatana” z muzyką S. Moniuszki i Adama Münchheimera.
O pobycie Stanisława Moniuszki w Sankt Petersburgu i jego operach napisał w ramach serii wydawniczej Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu Grzegorz Wiśniewski w opracowaniu «Stanisław Moniuszko i jego opery w Petersburgu».
Należy wspomnieć, że na scenach cesarskiego Petersburga była wystawiana «Halka». Znany śpiewak operowy Rosji Fiodor Szalapin rozpoczynał swoją karierę artystyczną arią Janusza z «Halki». Inni wielcy rosyjscy śpiewacy tacy jak Leonid Sobinow czy Iwan Kozłowski mieli w swoim repertuarze arię Jontka. W XX wieku «Halka» była wystawiana na scenach teatrów operowych w Nowosybirsku i Samarze.
Obecnie promotorem twórczości Stanisława Moniuszki w Sankt Petersburgu jest Rektor Akademii Młodych Śpiewakow Teatru Maryjskiego Łarisa Abisałowna Giergijewa, uczestnicząca od 2001 roku w pracach jury Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego. Wówczas laureatami zostali Daniił Sztoda, Anna Kiknadze i Jekatierina Solowiowa (wszyscy uczniowie L.A. Giergijewej).
Po raz pierwszy w dziejach konkursu w 2004 roku (trwającego od 1992 roku) Grand Prix otrzymał znany petersburski baryton z Białorusi, solista Teatru Maryjskiego Władimir Moroz. Następny Konkurs Moniuszkowski z 2007 roku również był hojny w nagrody dla petersburskich solistow z Teatru Maryjskiego – wychowanków Akademii Młodych Śpiewaków.
W 2010 roku w skład jury Konkursu została zaproszona słynna petersburska rosyjska śpiewaczka Jelena Obrazcowa.
VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki dbył się pod patronatem Prezydenta RP, prezydenta miasta Warszawy, ministra Kultury i Dziedzictwa, Prymasa Seniora Polski, Ministra Kultury Republiki Białorusi. Dyrektorem artystycznym konkursu była Maria Fołtyn. Wiesław Ochman byl przewodniczącym Jury w składzie:Teresa Bergansa z Hiszpanii, Gwendolin Bradley ( USA), Larisa Giergijewa (Rosja), Ioan Holender (Austria), Raina Kabainvanskaja (Bułgaria), Izabela Klosińska (Polska), Tom Krause (Niemcy), Ewa Michnik (Polska), Stanisław Moryto (Polska), Jelena Obrazcowa (Rosja), Andrzej Rottermund (Polska), Sergio Segalini (Francja),Guo Shuzhen (Chiny), Mikołaj Kruczyński – sekretarz Jury (Polska).
Wśród gości honorowych Konkursu znanych czytelnikom w Petersburgu był ambasador Eugeniusz Mielcarek, były konsul generalny RP oraz Teresa Konopielko — redaktor naczelna Gazety Petersburskiej.

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej