Polonijne kolędowanie – Dzieci Dzieciom

Przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Fundacja GREEN TEAM, która działa między innymi na rzecz promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, szerzy polską kulturę i tradycje, zainicjowała przedsięwzięcie społeczne łączące wszystkich Polaków z różnych zakątków świata.

Celem akcji jest łączenie serc polonijnych dzieci, niesienie miłości, dobra oraz manifestacji polskości. Ponad to śpiew dzieci niesie za sobą przekaz pomocy i wsparcia emocjonalnego psychologicznego i materialnego dzieciom z polskich placówek oświatowo-wychowawczych.

Projekt nosi nazwę „Polonijne kolędowanie – Dzieci Dzieciom” . Fundacja Green Team jest jego inicjatorem, zaś realizacja i współpraca obejmuje również inne instytucje wspierającę Polonię.

W ramach projektu powstały dwa wideoklipy:

– polska kolęda “Gdy się Chrystus rodzi” – teledysk integrujący dzieci z całego świata

– polska pastorałka “Jakaś światłość nad Betlejem” nosząca też nazwę “Dla nieobecnych”  – teledysk na zlecenie i przy współpracy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, który dopełni wagę Świąt i kierowany jest głównie do oświaty polonijnej.

Fundacja ma ogromny zaszczyt i przyjemność przedstawić efekt swojej pracy i proszą przyjąć tę multimedialną produkcję jako symbol integracji Polaków na całym świecie oraz przesłanie wzajemnej życzliwości i kultywowania polskich tradycji. 

Kilka istotnych szczegółów genezy pierwszej części projektu

Dzieci polonijne, rozrzucone po całym świecie,zaśpiewały wspólnie  kolędę online. Nastąpiła światowa integracja  dzieci i młodzieży. Uczestnicy  projektu, pięknie współpracowali dając z siebie miłość i wrażliwość.  Ciężko pracowali ćwicząc dykcję, poprawną wymowę i śpiew.

Na przełomie października i listopada ogłoszono nabór międzynarodowy, do którego zgłosiło się ponad 150 dzieci polonijnych. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 44 uczestników projektu, którzy zamieszkują w 26 krajach (Australia, Austria, Białoruś, Bułgaria, Filipiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Kanada, Katar, Kazachstan, Litwa, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szkocja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Rekrutację do projektu oraz warsztaty wokalne przeprowadzili artyści, trenerzy wokalni, uczestnicy The Voice of Poland  – Nicole Kulesza i Piotr Tłustochowicz (z którymi Fundacja współpracowała już wcześniej w projekcie „Jesteśmy sobie potrzebni”). Wszystkie spotkania z dziećmi oraz ich rodzinami odbywały się w formie zdalnej. Przeprowadzono spotkania organizacyjne z podziałem na grupy kontynentalne (Ameryka Północna, Europa, Azja i Australia) ze względu na różnice w strefach czasowych. Ponadto każdy uczestnik odbył spotkanie indywidualne -warsztaty online z trenerami wokalnymi. 

Dzieci i młodzież, którzy nie wzięli udziału w tym projekcie zostali zaangażowani w celu społecznej integracji do innego projektu społecznego „Serce na Święta”, który emitowany był na stronie Fundacji na Facebook.

Dołączyć do akcji wspierania placówek oświatowo-wychowawczych można na stronie: https://zrzutka.pl/jsra4r lub https://fundacjagreenteam.pl/makedonation.html

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej