Polacy na Nowe Stulecie – Andrzej Dragan

Wybitny naukowiec i awangardowy artysta. W nauce poszukuje odpowiedzi na nurtujące pytania fizyki kwantowej, w fotografii szuka nowych technik, aby dokładniej ukazać detale rzeczywistości.

„Nie chcę brzmieć arogancko, ale moim zdaniem nie ma ciekawszego zajęcia od fizyki” – tak o swoim głównym zajęciu mówi Andrzej Dragan, 41-letni doktor habilitowany z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert od relatywistycznej teorii informacji kwantowej. W swojej pracy naukowej stara się zrozumieć mechanizm otaczającego nas świata, szuka odpowiedzi na pytania o możliwość teleportacji, zasadzę działania czarnych dziur oraz na to – jak w nowy sposób opisywać zjawiska i prawa fizyczne. Na Wydziale Fizyki UW prowadzi specjalną grupę badawczą usiłującą zgłębić zjawiska z pogranicza teorii kwantowej pola i ogólnej teorii względności. Ale związany jest nie tylko z warszawską uczelnią: ścieżki pracy naukowej zaprowadziły go na Uniwersytet w Singapurze (gdzie jest profesorem wizytującym), pracował również na Uniwersytecie w Nottingham, zdarzyło mu się pełnić funkcję Sekretarza Naukowego Komitetu Głównego Olimpiady Fizycznej. W swojej karierze „popełnił” 46 prac naukowych, a na początku 2019 roku wydał swoją pierwszą popularnonaukową książkę „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, w której, prostym językiem wyjaśnia, czym jest teoria kwantowa. Czytelnicy w swoich komentarzach podkreślają – ta skomplikowana z pozoru gałąź fizyki może być jasna i zrozumiała. Pod jednym warunkiem – musi tłumaczyć ją Andrzej Dragan.

I choć fizyka jest zajęciem najciekawszym, Dragaem targały w życiu jeszcze inne fascynacje. Co prawda, na polu naukowym nie „zdradził” fizyki na rzecz jakiejkolwiek innej działalności, znalazł jednak możliwość realizacji także na polu… artystycznym. Znany jest nie tylko jako wybitny i ambitny fizyk, ale także jako dobry fotograf. A skoro w fizyce przywykł do szukania nowych rozwiązań postanowił podobnym tropem podążać i w sztuce: opracował nową, autorską technikę cyfrowej obróbki zdjęć (nazwał ją „retuszem światła”), która polega na specjalnym manipulowaniu kolorem filtrowania tonalnego, kombinacji oświetlenia i ręcznej edycji zdjęcia. Celem jego fotografii jest… uwypuklenie niedoskonałości ciała. Znany jest z kilku kontrowersyjnych sesji zdjęciowych (m.in. sesja chorej na anoreksję modelki), niemniej jednak z jego prace pojawiały się w magazynach i na wystawach w 12 krajach świata, fotografował znane osoby (David Lynch, Jan Peszek, Jerzy Urban, Andrzej Mleczko), był także wykonawcą zdjęć do kampanii komercyjnych (Play, Converse).

W 2007 r. brytyjski magazyn „Digital Camera Magazine” ogłosił go Fotografem Roku. W ostatnich latach Dragan rozpoczął także nową działalność – tworzenie filmów krótkometrażowych przedstawiających najdziwniejsze zjawiska fizyki, czym połączył obydwie swoje pasję – sztukę i naukę.

W sztuce nie szuka piękna, ale realności, nie boi się kontrowersji, w nauce – zajmuje się tym, co „najdziwniejsze” w fizyce kwantowej, tym co jeszcze nieodkryte i niezrozumiałe. Szuka nowych horyzontów, nowych rozwiązań w obydwu tych dziedzinach. Andrzej Dragan to wybitny naukowiec i wybitny artysta. Taki na miarę XXI wieku.

Anna Kulaszewicz

Previous articleMucha
Next articleMade in Poland – eSky
Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej