Odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina w Sankt Petersburgu

popiersie ChopinaOdsłonięciem popiersia Fryderyka Chopina w Państwowym Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu zainaugurowano Festiwal-Konkurs Chopin-2010, upamiętniający 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora. Rzeźba, podarowana tej najstarszej uczelni muzycznej w Rosji przez Konsulat Generalny RP w mieście nad Newą, stanęła w Małej Sali im. Aleksandra Głazunowa.

Uroczystość uświetnił koncert muzyki Chopina. Utwory wielkiego polskiegokompozytora wykonali profesorowie Konserwatorium Petersburskiego i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Petersburskie Konserwatorium wykształciło w ciągu wielu lat swojego istnienia całą plejadę pianistów, słynnych na cały świat (należy jednego z pierwszych pedagogów wydziału pianistycznego, Teodora Leszetyckiego). Muzyka Fryderyka Chopina wciąż rozbrzmiewa w klasach i salach konserwatorium: jest chętnie wykonywana i uczona na zajęciach, uwielbia jej słuchać publiczność. W okresie poprzedzającym Festiwal Konkursowy „Chopin 2010” z każdym dniem coraz częściej rozlegały się dźwięki muzyki Fryderyka Chopina. Już 27 lutego, na długo przed oficjalnym otwarciem festiwalu, pianiści rozpoczęli twórcze zmagania na pierwszym, eliminacyjnym etapie konkursu. Na zwycięzców czekają trzy nagrody i trzy dyplomy, a także tygodniowy wyjazd do Polski, do miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem oraz udział w dwóch koncertach, zaplanowanych w ramach tego wyjazdu.
Aktywnie wspierany przez generalny konsulat RP w Petersburgu festiwal „Chopin 2010” potrwa do 19 marca i będzie składał się z wielu interesujących imprez. Oprócz konkursu młodych pianistów będą to koncerty znanych rosyjskich i polskich wykonawców, wystawa rzadkich dokumentów z Fundacji Naukowej Biblioteki Muzycznej Konserwatorium, a także międzynarodowa konferencja naukowa „Chopin w kontekście europejskiej kultury muzycznej”.
Ze szczególnym zainteresowaniem petersburscy znawcy i miłośnicy muzycy oczekiwali światowej premiery miniatury Chopina zatytułowanej „Tęsknota” w nieznanej redakcji Teodora Leszetyckiego – to bezcenne znalezisko zaprezentował dział rękopisów Naukowej Biblioteki Muzycznej Konserwatorium. Jego pracownicy przygotowali wspaniały flayer programowy festiwalu z tekstami towarzyszącymi.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej