Odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina w Sankt Petersburgu

popiersie ChopinaOdsłonięciem popiersia Fryderyka Chopina w Państwowym Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu zainaugurowano Festiwal-Konkurs Chopin-2010, upamiętniający 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora. Rzeźba, podarowana tej najstarszej uczelni muzycznej w Rosji przez Konsulat Generalny RP w mieście nad Newą, stanęła w Małej Sali im. Aleksandra Głazunowa.

Uroczystość uświetnił koncert muzyki Chopina. Utwory wielkiego polskiegokompozytora wykonali profesorowie Konserwatorium Petersburskiego i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Petersburskie Konserwatorium wykształciło w ciągu wielu lat swojego istnienia całą plejadę pianistów, słynnych na cały świat (należy jednego z pierwszych pedagogów wydziału pianistycznego, Teodora Leszetyckiego). Muzyka Fryderyka Chopina wciąż rozbrzmiewa w klasach i salach konserwatorium: jest chętnie wykonywana i uczona na zajęciach, uwielbia jej słuchać publiczność. W okresie poprzedzającym Festiwal Konkursowy „Chopin 2010” z każdym dniem coraz częściej rozlegały się dźwięki muzyki Fryderyka Chopina. Już 27 lutego, na długo przed oficjalnym otwarciem festiwalu, pianiści rozpoczęli twórcze zmagania na pierwszym, eliminacyjnym etapie konkursu. Na zwycięzców czekają trzy nagrody i trzy dyplomy, a także tygodniowy wyjazd do Polski, do miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem oraz udział w dwóch koncertach, zaplanowanych w ramach tego wyjazdu.
Aktywnie wspierany przez generalny konsulat RP w Petersburgu festiwal „Chopin 2010” potrwa do 19 marca i będzie składał się z wielu interesujących imprez. Oprócz konkursu młodych pianistów będą to koncerty znanych rosyjskich i polskich wykonawców, wystawa rzadkich dokumentów z Fundacji Naukowej Biblioteki Muzycznej Konserwatorium, a także międzynarodowa konferencja naukowa „Chopin w kontekście europejskiej kultury muzycznej”.
Ze szczególnym zainteresowaniem petersburscy znawcy i miłośnicy muzycy oczekiwali światowej premiery miniatury Chopina zatytułowanej „Tęsknota” w nieznanej redakcji Teodora Leszetyckiego – to bezcenne znalezisko zaprezentował dział rękopisów Naukowej Biblioteki Muzycznej Konserwatorium. Jego pracownicy przygotowali wspaniały flayer programowy festiwalu z tekstami towarzyszącymi.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej