Cztery tysiące metrów kwadratowych muzyki

Chopin. Nazwisko wybitnego polskiego kompozytora w ostatnich dniach jeszcze bardziej nabrało na znaczeniu. Polacy, dumni ze swego wybitnego przodka, podkreślają jego zasługi. A jeśli znajdzie się ktoś, kto do tej pory był z wysoką kulturą na bakier, to i tak prędzej czy później zacznie się biegle poruszać w tej tematyce. Wszystko za sprawą roku 2010, okrzykniętego mianem Roku Chopinowskiego.
Z okazji roku kompozytora, cała Polska wydaje się być pogrążona w jednej wielkiej uroczystości. Doskonałym ku temu powodem są 200 urodziny Fryderyka Chopina, które przypadają na początek marca. Jednak dokładnej daty ponoć nie znamy, co daje nam możliwość świętować cały rok. I bardzo dobrze. Dzięki temu, możemy przebierać nie tylko w bogactwie ofert kulturalnych, związanych z twórczością Chopina, ale możemy mieć również pewność, że nawet najbardziej zatwardziały ignorant, osłucha się z nazwiskiem kompozytora i zacznie poprawnie kojarzyć nazwisko z utworem.
Jak do tej pory nie zawsze to tak wyglądało. Kiedy pod koniec ubiegłego roku w Warszawie na Krakowskim przedmieściu pojawiły się ławki, grające utwory Fryderyka Chopina, wielu przechodniów mylnie kojarzyło zasłyszane dźwięki z innymi klasykami muzyki poważnej. Mimo, iż na każdej ławce, wykonanej z czarnego szwedzkiego granitu, został umieszczony opis danego miejsca i jego powiązanie z Chopinem. Mało tego, taka informacja pojawia się w języku polskim i angielskim.
Nie tylko Polacy biorą aktywny udział w obchodach roku Chopinowskiego. W lutym miał miejsce Pierwszy Międzynarodowy Konkurs chopinowski zatoki Perskiej. A więc nie możemy narzekać na brak egzotyki. Przez eliminacje, które miały miejsce w Abu Zabi, przeszło ponad czterdziestu uczestników ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Organizatorem konkursu jest polska pianistka Katarina Peers.
Wydarzeniem, na które czekali chyba wszyscy warszawiacy, stało się otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Cztery tysiące metrów kwadratowych muzyki. Multimedialne sale, a w nich kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. Na jego dwusetne urodziny wszyscy dostaliśmy prezent. W uroczystej inauguracji wzięli udział m.in.: para prezydencka, marszałkowie Sejmu i Senatu, dostojnicy kościelni oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Po zakończeniu gali otwarcia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Zdrojewskiego, Przewodniczącego Komitetu Obchodów Chopin 2010 Waldemara Dąbrowskiego, kurator Muzeum Alicji Knast oraz autorów ekspozycji. Muzeum mieści się w zabytkowych wnętrzach Zamku Ostrogskich, gruntownie zmodernizowanych i powiększonych. Znalazł się tu pokój przeznaczony specjalnie dla dzieci, wyposażony w ekran dotykowy oraz kapsuła, w której można słuchać muzyki kompozytora.
Koncerty i muzea to nie wszystko. Organizowane są również kongresy i konferencje, poświęcone Fryderykowi. Gdyby Fryderyk Chopin żył w dzisiejszych czasach, z pewnością nie miałby czasu na tworzenie. Odwiedzałby kolejne imprezy i może napisałby do rodziny: „Chciałem Wam, siostrylle, walczyka mego posłać, ale nie mam czasu pisać”, jak to zrobił w 1827 roku w jednym ze swoich listów. (Cytat pochodzi z www.chopin.pl).
zdjęcia Sławek Krajniewski
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej