W Sankt Petersburgu Rok Chopinowski otwarty!

Halina ŻukowaW ślad za inauguracją Roku Chopinowskiego w Warszawie w dniu 8 stycznia br., 16 stycznia w Sankt Petersburgu w Małej Sali Filharmonii otwarto Petersburski Rok Chopinowski. Wykonawczynią utworów Chopina była Halina Żukowa, wybitna pianistka polskiego pochodzenia – chluba środowiska polskiego w Petersburgu.

Pierwszy koncert muzyki chopinowskiej w Petersburgu w wykonaniu miejscowej polskiej pianistki stał się wydarzeniem kulturalnym dla całego miasta.
Na Sali był obecny Konsul Generalny RP Jarosław Drozd z małżonką, przedstawiciele środowisk twórczych miasta, polonia petersburska, dziennikarze.
Pianistka była zmuszona do kilkakrotnego bisowania w odpowiedzi na rzęsiste oklaski słuchaczy. Symbolem pamięci o F.Chopinie i jego twórczości stały się niezliczone ilości kwiatów.
Koncert przebiegł na bardzo wysokim poziomie wykonawczym, w ocenie krytyków muzycznych, był jednym z najlepszych w karierze artystycznej pianistki.
(TK)
Inauguracja Roku Chopinowskiego w Warszawie
7 stycznia w Filharmonii Narodowej odbyła się inauguracja Roku Chopinowskiego. Specjalnie z tej okazji przyjechał do Polski jeden z najsłynniejszych obecnie pianistów, 27-letni Chińczyk Lang Lang. Artysta mówi, że utwory Chopina zaczął grać mając 14 lat, a kolejne lata koncertowania przyniosły mu nowe doświadczenia i nowa wiedzę na temat tej muzyki. Niezwykle ważnym dla niego doświadczeniem było wykonanie Koncertu e-moll Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, ale ulubionym utworem jest Koncert f-moll.
W Warszawie zabrzmiały obydwa koncerty Chopina. Honorowymi gośćmi koncertu byli między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W Roku Chopinowskim, w hołdzie kompozytorowi wystąpią także inni znani pianiści. 1 marca, w dniu urodzin kompozytora, zostanie otwarte w Warszawie pierwsze muzeum biograficzne Fryderyka Chopina, które będzie najnowocześniejszym takim obiektem w tej części Europy.
Do najważniejszych wydarzeń obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce można także zaliczyć – zaplanowany na koniec lutego – III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny, zatytułowany "Chopin 1810-2010 Idee – Interpretacje – Oddziaływania" oraz sierpniowy, VI już Festiwal Chopin i jego Europa i XIV Międzynarodowy Konkurs Chopinowskiego (od 2 do 23 października).
 
IAR
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej