Nr 183,184,185 (1,2,3/2016)

Wersy z „Pana Tadeusza”czy „Dziadów”, co roku recytatorzy odkrywają na nowo

„Odważnie i z rozwagą” spuentował wywiad dla Gazety Petersburskiej Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny RP w Sankt Petersburgu. Dziękujemy bardzo za możliwość spotkania i rozmowy.

Korzystając z okazji pragniemy złożyć panu Konsulowi Generalnemu RP serdeczne gratulacje z okazji (petersburskiego) jubileuszowego Dnia Urodzin, życząc dalszych sukcesów w codziennej pracy – misji konsularnej i dyplomatycznej. Niech wszystkim poczynaniom towarzyszy radość działania na rzecz Polski i kraju pobytu.

Wiosna i jesień tego roku zaowocowały niezwykłymi wydarzeniami w życiu polonijnym miasta i regionu: inauguracją Encyklopedii Elektronicznej „Polacy w Petersburgu” (w wersji rosyjskiej i polskiej), odsłonięciem nowych znaków pamięci w północnozachodnim regionie Rosji.

Ważnym krajowym przedsięwzięciem na rzecz Polaków i Polonii za granicą stała się nowelizacja przepisów Karty Polaka, powołanie Polonijnej Rady Konsultacyjnej, jak również III Forum Prasy Polonijnej w Warszawie. Niezwykłym dla naszego środowiska było podziękowanie Sejmu RP dla nauczycieli polonijnych z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

Szczególnym petersburskim wydarzeniem stała się 25. edycja Konkursu Recytatorskiego „Kresy 2016”. Głównym organizatorem Konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku.

„Kresy” – wyjątkowe petersburskie święto kultury i języka polskiego. Nieustającą, choć nie jedyną inspiracją jest poezja Adama Mickiewicza. Wersy z „Pana Tadeusza” czy „Dziadow” co roku recytatorzy odkrywają na nowo.

W ćwierćwieczu Konkursu Petersburg był miejscem ogólnorosyjskiego finału i odbywał się w ramach działalności programowej SKO „Polonia”. Dodam, że przed laty pomysł organizacji Konkursu przywiozła z Białegostoku ówczesna prezes Oddziału Ewa Cywińska. Korzystamy z okazji i przekazujemy pani E. Cywińskiej i Podlaskiemu Oddziałowi najserdeczniejsze podziękowania oraz jubileuszowe życzenia – dalszego trwania w promocji polskiej poezji. Gratulujemy SKO „Polonia”, nauczycielom, pedagogom i uczestnikom (a w ciągu tego okresu było ich bardzo wielu, setki, tysiące?) – wytrwałości i kreatywności. Przypominamy o pierwszym petersburskim laureacie – Andrzeju Koncewoju.

2016 rok – 1050-lecie Chrztu Polski. Historycznej dacie została poświęcona międzynarodowa konferencja z udziałem polskich i rosyjskich uczonych, Muzeum Historii Religii. Przetrwała próbę czasu dzięki kreatywności organizacji polonijnych, parafii św. Stanisława oraz placówki konsularnej. Niebawem ukaże się specjalny numer Gazety Petersburskiej poświęcony temu projektowi. W br. jubileusz 15-lecia obchodziło Towarzystwo Szopenowskie. Gazeta Petersburska składa najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności kierownictwu, członkom i założycielom, muzykom i przyjaciołom organizacji. Bohaterką naszej okładki jest Eleonora Sewenard z rodu Krzesińskich – tegoroczna laureatka konkursu Vaganova-Prix – uczennica Rosyjskiej Akademii Baletu pod kierownictwem Nikołaja Ciskaridze. Drodzy Czytelnicy! Serdecznie zapraszamy do lektury!

Teresa Konopielko, redaktor naczelna 

Pobierz numer

 

Stanisław Karpionok
Absolwent KUL, zawodowy tłumacz na rosyjski, członek redakcji GP. Сzłonek Związku Tłumaczy Rosji.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej