Od 2015 roku młodzież naszej szkółki uczestniczy w projekcie wychowawczym, opracowanym przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Projekt nazywa się „Perły w Koronie” i przeznaczony jest dla szkół polskich, działających poza granicami Polski. Jest to bardzo atrakcyjna metoda wychowawcza, która pomaga w integracji młodzieży, rozwija ich zainteresowania, talenty i pasje, motywuje do poznania historii Polski, jej kultury i języka. W realizacji programu oprócz tradycyjnych metod wychowawczych wykorzystano grę edukacyjną „Polsko! Chcę wiedzieć o Tobie więcej!”. Jest to propozycja przekazania wiedzy o Polsce w jednostkach, które zawierają mały fragment wiedzy, ale bardzo istotny i ważny dla historii, geografii, kultury i języka, który można przekazać w czasie krótkiej lekcji a potem ją pogłębiać.
Program projektu podzielony jest na cztery semestry:
I semestr – Dzieje społeczności w której żyjemy i funkcjonujemy
II semestr – Historia Polski
III semestr – Polska literatura
IV semestr – Tradycje polskie
Opracowując wybrane tematy, nasi uczniowie korzystali z książek:
– L. Bazylow „Polacy w Petersburgu”, 1984 r.
– J. Różewicz „Polsko-Rosyjskie powiązania naukowe (1725-1918),1984 r.
– T. Konopielko „Polacy w Sankt Petersburgu”, 2012 r.
a także z materiałów zawartych w gazecie L-Polonus, Gazecie Petersburskiej i Wikipedii.
Na zdjęciach w grupie Medialno-Historycznej:
Daria Kunica, Aliona Burmistrova, Paweł Szutow, Alona Kuzniecowa-Żgelskaja, Wiktor Kuzniecow
Młodzież, ucząca się języka polskiego, została nazwana Firmą młodzieżową przy SKO Polonia i podzielono ją na 2 grupy zadaniowe – Animacyjno-Folklorystyczną i Medialno-Historyczną. Na koniec każdego semestru po realizacji programu, według określonych wymagań, grupa otrzymuje Perłę, a po zaliczeniu czterech semestrów, otrzymuje Koronę.
W I semestrze przygotowano następujące referaty:
- Historia SKO „Polonia” , Otwarcie Domu Polskiego,
- Polskie czasopisma wydawane dawniej i dziś w Petersburgu – Fryderyk Diatkow
- Biblioteka Załuskich – podstawa
- Wywiad z najstarszą polonuską panią Zofia Lipkiną – Zoja Trofimowa
Zrealizowano film „Sankt Piterburh, Piotrogród, Leningrad, Sankt Petersburg” – reż. Wiktor Kuzniecow. Za pracę w I semestrze nasza młodzież otrzymała z Fundacji Dyplom i w nagrodę pierwszą Perłę.
Na zdjęciach w grupie Animacyjno-Folklorystycznej:
Jekimow Aleksander, Żulienko Anastazja, Potapowa Olesja, Kuzina Polina, Potapowa Polina, Jewdokimowa Jelizawieta, Błunowa Aliona, Słobodskaja Polina
II semestr od października do grudnia 2015 r. był poświęcony historii Polski. Grupa Medialno-Historyczna zapoznała się z materiałami dot. okresu rozbiorowego Polski, zebrała informacje o pobycie ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego w Petersburgu i o miejscach ściśle z nim związanych.
Powstały filmy:
- Stanisław August Poniatowski – honorowy członek Petersburskiej Akademii Nauk
- Pałac Marmurowy, ostatnie miejsce pobytu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Petersburgu
- Epilog
Reżyseria i montaż filmów – Wiktor Kuzniecow. Teksty czytali – Paweł Szutow, Alona Kuzniecowa-Żgelskaja, Wiktor Kuzniecow i Fryderyk Diatkow.
Grupa Animacyjno-Folklorystyczna przygotowała film poświecony 25-leciu zespołu folklorystycznego „Gaik”. Zrealizowany film prezentuje polskie tańce ludowe, różnorodność regionalnych strojów, tradycji, polskie piosenki patriotyczne i ludowe.
Reżyser filmu i montaż – Zoja Trofimowa.
Na stronie internetowej Gazety Petersburskiej przedstawiamy Państwu niektóre artykuły i filmy zrealizowane przez naszą młodzież.
Wiesława Sawinowa
Opiekunka i nauczycielka jęz.polskiego