Najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Drodzy i Kochani Nauczyciele:

 Przedszkolni, Szkolni, Akademiccy, Wychowawcy, Psycholodzy!

Siostry Zakonne, Kapłani!

Byli i obecni Uczniowie! Drogie Przedszkolaki! Rodzice!

Redakcja Gazety Petersburskiej składa najserdeczniejsze życzenia z okazji miejscowego Dnia nauczyciela (5 października) i polskiego Dnia Edukacji Narodowej (14 października) Polonijnym Nauczycielom i ich zwolennikom!

W tym roku obchodzimy (niestety bez fanfar i kwiatów) 30.lecie patriotycznego zrywu nauczycieli języka polskiego w  Leningradzie (1988) i Sankt Petersburgu (od 1992).

Zaczęło się w sierpniu 1988 roku. Spotkały się dwie koleżanki (Teresa Konopielko i Wiesława Sawinowa – siłaczki): stwierdziły: – „zaczynamy organizować  polskie i polonijne dzieci, by uczyć je podstaw języka polskiego”. I poszło jak burza: dołączyły Matki – Polki: Jadwiga Frołowa, Jadwiga Anders i Jadwiga Pietrowska.

Później Lilia Szyszko i Teresa Malinowska. Wszystkich nie sposób wymienić! Nie do wiary. Trzeba było powołać „Małą Polonię”, liczącą 12 nauczycielek i  ponad 150 uczniów. Okres ten wymaga szczególnych wspomnień.  Złoty okres ruchu polonijnego nad Newą. Wśród nauczycieli polonijnych  wyróżniamy nauczycielkę Jadwigę Anders – do dnia dzisiejszego biegającą z kagankiem języka polskiego. Pod jej skrzydłami wychowało się językowo, patriotycznie, historycznie kilka pokoleń Polonusów. Większość z nich znalazła swój dom w Polsce, gdzie już mają dorosłe dzieci i zaszczepianą ciągle  w sercu polskość.

Tak się złożyło, że zapominamy o tych którzy „bez kasy” i z poczuciem misji pełnili rolę nie tylko nauczycieli: byli siostrami i braćmi miłosierdzia, specjalistami od bon tonu, katechizacji… mowy polskiej.

Zmieniały się pokolenia i obecnie coś nam nie idzie. Nie ma Domu Polskiego. Brakuje motywacji, chociaż „stara gwardia” na czele z proboszczem polonijnym  czuwa i ubolewa nad tym stanem.

Z nadzieją patrzymy na „nową koterię petersburską”. Na naszych dorosłych wychowanków z polskim bólem w sercu. Na naszych Wnuków! Prawnuków!

Widzimy zapał Olgi Oniszczuk i Magdy Skibickiej, cieszymy się  z powstającego Teatrzyku Dziecięcego na terenie Konsulatu Generalnego i Instytutu Polskiego.

Warunki ku rozwojowi polskiej oświaty i słowa polskiego za granicą są obiecujące, o czym mówiono głośno i z wyrazem na V Zjeździe Polaków i Polonii za Granicą  z okazji 100. rocznicy Niepodległości.

Składając życzenia wszelkiej dobroci losu dla nauczania języka polskiego, życzymy pozytywnego przeistoczenia powiedzenia: „obyś cudze dzieci uczył”!

Redakcja Gazety Petersburskiej

Teresa Konopielko redaktor naczelna

październik 2018, Sankt Petersburg

Stanisław Karpionok
Absolwent KUL, zawodowy tłumacz na rosyjski, członek redakcji GP. Сzłonek Związku Tłumaczy Rosji.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej