Festiwal piosenek J. Kaczmarskiego, nagrodzony Piotr Fronczewski, Nominacje do Nike 2009

SK: Nagrody Nike, Nike, Polska 2001, nagrody literackie, statuetka fot. Proñczyk/AKPA
SK: Nagrody Nike, Nike, Polska 2001, nagrody literackie, statuetka
fot. Proñczyk/AKPA

Nominacje do Nike 2009
Znamy już nominacje do tegorocznej nagrody literackiej Nike. Tytuły 20 nominowanych książek ogłoszono podczas 54. Międzynarodowych Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na liście są między innymi laureaci poprzednich nagród Nike — Jerzy Pilch i Dorota Masłowska, a także autorzy, którzy znajdowali się w finałowej siódemce jak Krzysztof Varga, Andrzej Bart i Artur Daniel Liskowacki. Wśród nominacji wyraźnie widać pokoleniową zmianę na scenie polskiej literatury — dominują utwory młodszych pisarzy. Na tegorocznej liście dominuje proza, czyli powieści i opowiadania, ale jest także pięć tomów poezji, eseje i jeden dramat. W tym roku 20nominowanych książek nie pochodzi z kilku dużych wydawnictw, ale z jedenastu, także tych mniejszych. Nominacje wybrano z 290 zgłoszonych do nagrody książek. Nominowane tomy prozy to: „Fabryka muchołapek” Andrzeja Barta, „Kieszonkowy atlas kobiet” Sylwii Chutnik, „Balzakiana” Jacka Dehnela, „Bambino” Ingi Iwasiów, „Gesty” Ignacego Karpowicza, „Pałac Ostrogskich” Tomasza Piątka, „Marsz Polonia” Jerzego Pilcha, „Królowa tiramisu” Bohdana Sławińskiego i „Czarna Matka” Wojciecha Stamma. Poza tym wśród nominacji znalazły się dwa tomy opowiadań: „Podwójny krajobraz” Irit Amiel oraz „Capcarap” Artura Liskowackiego. Nominowane tomiki wierszy to: „Antypody” Sławomira Elsnera, „Inne tempo” Jacka Gutorowa, „Baw się” Romana Honeta, „Król festynów” Pawła Konjo Konnaka i „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Wśród nominowanych książek znalazły się też trzy tomy esejów: „Utwór o matce i ojczyźnie” Bożeny Keff , „Księga ocalonych snów” Krystyny Sakowicz oraz „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi. W tym roku nominowano tylko jeden dramat — „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej. Dziewięcioosobowe jury, któremu przewodniczy w tym roku Grażyna Borkowska, na początku września wyłoni siedmiu finalistów, a laureat zostanie ogłoszony jak zawsze w pierwszą niedzielę października.

Nagrodzony Piotr Fronczewski
Piotr Fronczewski otrzymał Wielką Nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. To szczególne wyróżnienie wręczono aktorowi na uroczystej gali otwierającej 9. Festiwal „Dwa Teatry” w Sopocie. Piotr Fronczewski ceniony jest za charakterystyczne role w słuchowiskach radiowych jak np. Grzegorz z Rodziny Poszepszyńskich. W teatrze radiowym obsadzany był zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w dramatach oraz adaptacjach współczesnej prozy polskiej i obcej. Piotr Fronczewski był niezaprzeczalnie gwiazdą kabaretu Jana Pietrzaka „Pod Egidą” oraz telewizyjnego „Kabareciku Olgi Lipińskiej”, w którym wykreował postać kabotyna-kretyna Pana Piotrusia. Wybitny aktor ma w swoim dorobku artystycznym blisko 120 mniejszych i większych ról filmowych w serialach TV i filmach fabularnych. Ulubieńcem widowni dziecięcej stał się jako ekranowe wcielenie Profesora Ambrożego Kleksa w serii filmowych adaptacji prozy Jana Brzechwy.

Festiwal piosenek J. Kaczmarskiego
Ponad dwudziestu wykonawców z całej Polski, ciekawe interpretacje i dwa dni z wielkim bardem. W Bydgoszczy odbył się dwudniowy festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Impreza zakończyła się koncertem laureatów oraz recitalem córki Jacka Kaczmarskiego — Patrycji. Pierwsze miejsce w kategorii „solista” zdobyła Brygida Sawicka z Nowogardu. Zaśpiewała „Nokturn erotyczny” oraz „Bal u Pana Boga”. Laureatka podkreśliła, że ten ostatni utwór jest „mocnym uderzeniem”, gdzie ważna jest odwaga, by interpretacyjnie „pójść w swoją stronę”. Sesję nagraniową w Polskim Radiu PiK wygrali Marta Laser i Szymon Brucki ze Starogardu Gdańskiego.

W Krakowie powstanie Europejskie Centrum Numizmatyki
Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej powstanie w Pałacyku Czapskich w Krakowie. Będzie tam można podziwiać ponad 100 tysięcy monet, medali i banknotów, po raz pierwszy zebranych razem na stałej wystawie. Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej powstanie dzięki funduszom z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Zostanie otwarte w 20013 roku.
Wiktory rozdane

Wiktory 2008 - 11.05.2009 - W-wa
Wiktory 2008 – 11.05.2009 – W-wa

Po raz 24. wręczono Wiktory — nagrody dla najbardziej popularnych osobowości telewizyjnych oraz Super Wiktory za całokształt osiągnięć. Wiktora 2008 dla najpopularniejszego prezentera telewizyjnego otrzymał dziennikarz Telewizji Polskiej Piotr Kraśko. W kategorii komentator i publicysta Wiktorem został nagrodzony Tomasz Lis, a w kategorii najpopularniejszy aktor telewizyjny — Piotr Fronczewski. Telewizyjnym odkryciem roku, według przyznającej nagrodę Telewizyjnej Akademii Wiktorów, został Jarosław Kuźniar z TVN24, prowadzący programy poranne. Wiktorem dla najlepszego twórcy programu telewizyjnego został nagrodzony Wojciech Iwański, produkujący teleturnieje „Taniec z gwiazdami” i „Mam talent”. Wiktor dla najpopularniejszego występującego w telewizji polityka trafił do byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Najpopularniejszym sportowcem oglądanym w telewizji został polski kierowca Formuły 1 Robert Kubica. Wiktora publiczności otrzymał Robert Janowski prowadzący w telewizyjnej Jedynce teleturniej „Jaka to melodia”. Aktorka Anna Dymna odebrała nagrodę w kategorii osobowość telewizyjna. Wiktora w kategorii gwiazda piosenki i estrady otrzymał pianista Waldemar Malicki. Nagrody specjalne Super Wiktory otrzymali: aktor filmowy i teatralny Franciszek Pieczka, którego ostatnio można oglądać w serialu „Ranczo” oraz dziennikarka Elżbieta Jaworowicz, prowadząca w programie 1 TVP program interwencyjny „Sprawa dla reportera.” Super Wiktor Specjalny powędrował do kardynała Stanisława Dziwisza.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej