65. rocznica bitwy pod Monte Cassino

Monte CassinoUroczystości odbędą się w dniach 16-18 maja 2009 r. i podzielone będą na trzy dni. 16 maja przewidywany jest dzień włoski, podczas którego odbędą się obchody na Włoskim Cmentarzu Wojennym. Na 17 maja zaplanowano uczczenie pamięci żołnierzy brytyjskich i amerykańskich walczących o Monte Cassino. Centralne uroczystości w ramach dnia polskiego odbędą się 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

W uroczystościach dnia polskiego weźmie udział goszczący w tym czasie z oficjalną wizytą we Włoszech prezydent Lech Kaczyński. Swoje uczestnictwo zapowiedziało również około 900 kombatantów z Polski, USA, Kanady i Wielkiej Brytanii, a także harcerze i włoska Polonia.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik podkreślił, że prowadzone na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino prace porządkowo-konserwacyjne zostaną zakończone na czas, przed obchodami rocznicowymi. Obchody 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino rozpoczną się 16 maja uroczystością w Acquafondata, gdzie znajduje się pomnik ku czci żołnierzy II Korpusu poległych na Monte Cassino. Inauguracja obchodów odbędzie się tego samego dnia przed Pomnikiem Poległych w Cassino. Później zaplanowano uroczystości na Włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo oraz zwiedzanie plenerowego muzeum broni pancernej i artyleryjskiej używanej przez wojska włoskie w latach 1943-45.
17 maja odbędą się uroczystości przy pomniku 6. Pułku Czołgów im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano oraz przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy armii amerykańskiej. Zaplanowano także uroczyste przyjęcie dla kombatantów w ambasadzie RP w Rzymie oraz zwiedzanie Muzeum Historycznego w Monte Cassino.
Centralne uroczystości 65. rocznicy bitwy o Monte Cassino z udziałem prezydenta L. Kaczyńskiego i oficjalnych delegacji będą miały miejsce 18 maja na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W ich ramach odbędzie się msza św., apel pamięci oraz złożenie wieńców. Kwiaty zostaną także złożone przy pomnikach 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz 4. Pułku Pancernego „Skorpion”. Na popołudnie zaplanowano m.in. koncert orkiestry dętej z Bychawy, Jarmark Polski zorganizowany przez polskich harcerzy oraz uroczystą kolację wydaną przez kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Senat RP

 

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej