Od stycznia br. w kościele św. Stanisława w Petersburgu trwają obchody 100. rocznicy Niepodległej. Do obchodów przyłączyła się zaproszona przez Księdza Proboszcza parafii ,Gazeta Petersburska , świętująca w tym roku 20. rocznicę edycji.
Przed koncertem redaktor naczelna zabrała głos, opowiadając o pracy tytułu , o prezentacji i promocji kultury polskiej, o ważnym udziale w pracy czasopisma wybitnych kompozytorów petersburskich ( S. Słonimski), dyrygent ( W. Giergijew), Łarisa Giergijewa ( rektor Akademii Młodego Śpiewaka przy teatrze Maryjskim), rektor Konserwatorium Petersburskiego JM Wasiljew. Przybliżyła słuchaczom, rocznice urodzin , przypadajace w tym roku, wybitnych polskich kompozytorów ( S. Moniuszko). Podkreśliła ważność obchodów Święta Niepodległej w życiu polonijnej społecznośći miasta. Zapoznała z głównymi programami obchodów w 2018 roku , zatwierdzonymi przez Sejm RP (Rok Niepodległośći, Rok Harcerstwa, Rok Powstania Wielkopolskiego, Rok Katolickiego Uniwertsytetu Lubelskiego).
Koncert organowy w wykonaniu Jana Bartłomieja Bokszczanina trwał w wyjątkowej atmosferze skupienia i zainteresowania. Z uwagą wysłuchano utworów min. polskiego kompozytora Feliksa Borowskiego (1872-1956)
Kościół św. Stanisława, znajdujący się w sercu muzycznego Petersburga, przyciąga liczną młodzież akademicką z przylegającego Konserwatorium Petersburskiego i Teatru Maryjskiego. Uważa się, że „organy stanisławowskie” są jednymi z lepszych w północno-zachodnim regionie Rosji.
Od kilku lat Kościół staje się petersburskim i europejskim centrum polskiej muzyki organowej i światowej oraz miejscem tradycyjnych już imprez muzycznych z udziałem szerokiej publicznośći i wybitnych wykonawców.
Teresa Konopielko
Zdjęcia Denis Szczegłow