100 rocznica Niepodległej i kolejny sobotni wieczór organowy w kościele św. Stanisława w Petersburgu z udziałem Gazety Petersburskiej

Od stycznia br. w kościele św. Stanisława w Petersburgu trwają obchody   100. rocznicy Niepodległej. Do obchodów przyłączyła się  zaproszona przez Księdza Proboszcza parafii ,Gazeta Petersburska , świętująca w tym roku 20. rocznicę  edycji.

Przed koncertem redaktor naczelna zabrała głos, opowiadając o pracy tytułu , o prezentacji i promocji kultury polskiej, o ważnym udziale w pracy czasopisma  wybitnych kompozytorów  petersburskich ( S. Słonimski), dyrygent ( W. Giergijew), Łarisa Giergijewa (  rektor Akademii Młodego Śpiewaka przy teatrze Maryjskim), rektor  Konserwatorium Petersburskiego JM Wasiljew. Przybliżyła słuchaczom, rocznice  urodzin , przypadajace w tym roku, wybitnych polskich kompozytorów ( S. Moniuszko). Podkreśliła ważność obchodów Święta Niepodległej w życiu polonijnej społecznośći miasta. Zapoznała  z głównymi programami obchodów w 2018 roku ,  zatwierdzonymi przez Sejm RP (Rok Niepodległośći, Rok Harcerstwa,  Rok Powstania Wielkopolskiego, Rok Katolickiego Uniwertsytetu  Lubelskiego).

 

                   Koncert organowy w wykonaniu Jana Bartłomieja Bokszczanina  trwał w wyjątkowej atmosferze skupienia i zainteresowania. Z uwagą wysłuchano utworów min. polskiego kompozytora  Feliksa Borowskiego (1872-1956)

                   

                  Kościół św. Stanisława, znajdujący się w sercu muzycznego Petersburga, przyciąga liczną młodzież akademicką z przylegającego Konserwatorium Petersburskiego i Teatru Maryjskiego.  Uważa się, że „organy stanisławowskie” są jednymi z lepszych w północno-zachodnim regionie Rosji.

                  Od kilku  lat Kościół staje się petersburskim i  europejskim  centrum  polskiej muzyki organowej i światowej oraz miejscem tradycyjnych już imprez muzycznych z udziałem szerokiej publicznośći i wybitnych wykonawców.

 


                                                                                          Teresa Konopielko

                                                                                                        Zdjęcia Denis Szczegłow

(Jan Bokszczanin  – Organista, urodzony 4 września 1974 w Astrachaniu (Rosja).
Edukację w zakresie gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera (Warszawa) w klasie organów prof. Magdaleny Czajki. W 2000 r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora sztuki.
…Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). W latach 1999 i 2001 odbył tournee po Rosji gdzie koncertował w takich miastach jak: Irkutsk (filharmonia), Krasnojarsk (filharmonia), Nowosybirsk (Konserwatorium im. M. Glinki), Kiemierowo (filharmonia), Tomsk (Aula Tomskiego Uniwersytetu, filharmonia) oraz Tumeń (filharmonia). W maju 2001 roku artysta zagrał bardzo prestiżowy recital w Głównej Katedrze Katolickiej w Moskwie, a w 2006 roku wystąpił z koncertem w Państwowej Filharmonii w Mińsku.
Bokszczanin jest także autorem książki zatytułowanej „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej” opublikowanej w listopadzie 2001, a także redaktorem kilku dodatków nutowych zamieszczonych w periodyku „Liturgia Sacra”. Jest on również autorem wydania zbioru: „7 utworów na organy” 
Mariana Sawy wydanego przez lubelską Polihymnię.)
(
Culture.pl)
Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej