Złoty medal Justyny Kowalczyk w Vancouver

Polka Justyna Kowalczyk zajęła pierwsze miejsce w biegu ze startu wspólnego na 30 km. Po fenomenalnym finiszu zdobyła pierwsze złoto na igrzyskach w Vancouver.

Od początku biegu trzymała się w czołówce. Przez pewien czas prowadziła, ale potem kontrolowała rywalizację z dalszych pozycji. Decydujący atak miał miejsce siedem kilometrów przed metą.
Norweżka Kristin Steira wysunęła się do przodu, ale kilka metrów za nią biegła Bjoergen, a tuż za nią była Kowalczyk. Steira szybko osłabła i na prowadzenie wyszła Bjoergen, która zaczęła powiększać swoją przewagę. Nasza zawodniczka nie pozwoliła jednak Norweżce uciec zbyt daleko i trzymała się kilkanaście metrów za nią.
Pięć kilometrów przed metą Polka dogoniła swoją rywalkę. Usadowiła się za jej plecami i tak biegła przez następne cztery kilometry.
Justyna KowalczykGdy do mety zostało już około 1000 metrów, Kowalczyk zatakowała. Wyprzedziła Bjoergen i wbiegła na stadion na pierwszej pozycji. Norweżka jednak nie poddawała się. Starała się dogonić Polkę, w pewnym momencie nawet zrównała się z nią. Ale ostatnie metry należały do naszej zawodniczki. Justyna Kowalczyk wygrała o trzy setne sekundy.
To pierwszy złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich dla Polski od 1972 roku i drugi w historii. 38 lat temu w Sapporo na najwyższym stopniu podium konkursu skoków stał Wojciech Fortuna. To także piąty medal dla Polski w tych igrzyskach. Wcześniej Justyna Kowalczyk zdobyła srebro w biegu łączonym i brąz w sprincie. Dwa srebrne krążki wywalczył w skokach narciarskich Adam Małysz
 
Justyna Kowalczyk (ur. 19 stycznia 1983) — polska biegaczka narciarska, mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, czterokrotna medalistka olimpijska, zdobywczyni Pucharu Świata, zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski. Mistrzyni, wicemistrzyni i brązowa medalistka olimpijska z Vancouver oraz brązowa medalistka olimpijska z Turynu, podwójna mistrzyni i brązowa medalistka mistrzostw w Libercu (2009), zdobywczyni Pucharu Świata (2008/2009), zwyciężczyni Tour de Ski (2009/2010), wicemistrzyni świata juniorów, dwukrotna młodzieżowa mistrzyni świata. 23 marca 2009 za wybitne osiągnięcia sportowe i zasługi w działalności na rzecz propagowania kultury fizycznej Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała...

Odcinek 4 – Jan Paweł II – papież

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedПредставляем вашему вниманию новый выпуск подкаста «С Польшей на „ты”»! В рамках рубрики «Поляки, изменившие ход истории» ведущий Денис Щеглов продолжает разговор с доминиканцем...

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej