VII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

W dniach 23 do 25 października, w Domu Polonii w Pułtusku odbył się VII Zjazd Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński skierował list do uczestników zjazdu, który odczytał Minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik. W Zjeździe uczestniczyło blisko 60 delegatów reprezentujących 36 organizacje polonijne z 27 krajów Europy. Gośćmi Zjazdu byli m.in.: sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Marek Borowski, wiceprzewodnicząca tej komisji Joanna Fabisiak, przewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Andrzej Person, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” marszałek Maciej Płażyński, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią MSZ Maciej Szymański, doradca prezydenta RP Michał Dworczyk i dyrektor TV Polonia Bogdan Milczarek.

W sesji sprawozdawczej delegaci wysłuchali sprawozdań z działalności sekretariatu za okres trzyletniej kadencji oraz udzielili absolutorium ustępującym władzom.
W sesji wyborczej odbyły się wybory prezydenta EUWP, komisji rewizyjnej oraz zatwierdzenie składu sekretariatu. Prezydentem EUWP wybrany został ponownie Tadeusz Adam Pilat ze Szwecji. Wiceprezydentem został Aleksander Zając z Niemiec, a sekretarzem generalnym, Roman Śmigielski z Danii. W nowo wybranym Sekretariacie EUWP zasiada również honorowy prezydent EUWP Helena Miziniak z Wielkiej Brytanii. Sekretarzami zostali: Bożena Bogdańska-Szadai z Węgier, Emilia Chmielowa z Ukrainy i Edward Trusewicz z Litwy, a zastępcami członków sekretariatu: Wojtek Tuszyński z Wielkiej Brytanii i Marek Seroczyński z Bułgarii.
Delegaci nie przyjęli zgłoszonych projektów nowego statutu i zlecili komisji statutowej – w poszerzonym składzie – opracowanie jednego wspólnego projektu.
W sesji programowej mówiono m.in. na temat przyszłości szkół polonijnych, nowej emigracji do krajów UE, sytuacji Polaków na Białorusi. Delegaci wyrazili swe pełne poparcie dla Związku Polaków na Białorusi prowadzonego przez Andżelikę Borys.
W przyszłym roku EUWP planuje zorganizować m.in. konferencję „Monitor 2010” poświęconą problemom nowej emigracji zarobkowej, konferencję oświatową oraz Młodzieżowe Forum Katyńskie.
Europejska Unia Wspólnot Polonijnych jest strukturą integrującą organizacje Polaków zamieszkałych poza granicami kraju — na obszarze kontynentu europejskiego. Została założona w 1993 r. przez 6 organizacji. Obecnie zrzesza 44 organizacje członkowskie z 31 państw europejskich.
Na VII Zjeździe w poczet członków EUWP przyjęto dwie nowe organizacje: Niezależną Organizację Europejskiej Młodzieży Polonijnej (NOEMP) oraz Stowarzyszenie Polaków Zamieszkałych w Czarnogórze.
 
Składy komisji:
Komisja statutowa:
W. Lewicki – przewodniczący
T. Dudkiewicz
B. Kulas
A. Lech
K. Bystram
J. Branny
T. Piłat
F. Konieczna
Komisja rewizyjna:
F. Konieczna
H. Romanowa
W. Krukowska
Komisja pamięci i godności narodowej
Opieka: A. Zając
Dr Bogdan Milek – Niemcy
Dr Jan Mokrzycki – W. Brytania
Dr Piotr Konopka – Francja
Małgorzata Sztuka – W. Brytania
Prof. Grzegorz Kaczyński – Włochy
Komisja Oświatowa
Opieka: T. Piłat
Halina Koblenzer – Niemcy
Teresa Konopielko – Rosja
Jarosław Narkiewicz – Litwa
Krystyna Sadowska – Francja
Komisja medialna
Opieka: R. Smigielski
W. Lewicki – Niemcy
A. Kempa – Austria
H.Krakowiak – Norwegia
Komisja młodzieżowa
Opieka: E. Trusewicz
A. Janeczko – Hiszpania
W. Tuszyński – W. Brytania
Komisja Mniejszości Narodowych
Opieka: B. Bogdanska
A. Lech – Austria
W. Loncaric – Chorwacja
Komisja nowej Emigracji
Opieka: W. Tuszyński
M. Bos-Karczewska – Holandia
S. Widel – Irlandia
Zespól monitorujący wprowadzanie Karty Polaka
Opieka: E. Chmielowa
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej