W dniach 9–11 października 2009 roku odbyła się w Szwecji, w Quality Hotel Konserthuset w Malmö, międzynarodowa konferencja polonijna p.t. „Przyszłość Szkoły Polonijnej”, zorganizowana przez Europejską Unię Wspólnot Polonijnych, Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji oraz Konsulat Generalny RP w Malmö.
W środowiskach polonijnych zaistniała potrzeba szerokiej dyskusji i współdziałania wszystkich podmiotów zaangażowanych w oświatę polonijną spowodowana strukturalną i programową reformą zaproponowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dodatkowymi czynnikami były: kryzys finansowy, który dotknął wszystkie kraje, nadchodzące wieści o likwidowaniu polskich szkół oraz fakt, że tysiące polskich dzieci i młodzieży nadal pozbawionych jest dostępu do nauki języka polskiego i przedmiotów ojczystych. Dotychczas wszelkie zmiany zaproponowane przez MEN dyskutowane były w poszczególnych krajach lub placówkach oświatowych. Konferencja w Malmö stała się punktem przełomowym w procesie konsultacyjnym.
- po raz pierwszy 32-osobowa reprezentacja oświaty polonijnej, głównie z północnej Europy, spotkała się z przedstawicielami odpowiednich komisji Sejmu, Senatu oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych reprezentowanych na najwyższym szczeblu;
- po raz pierwszy, i to przez Panią Minister Katarzynę Hall osobiście, została zaprezentowana najnowsza wersja „Programu rozwoju oświaty polskiej za granicą i oświaty polonijnej na lata 2009-2011”;
- po raz pierwszy środowiska oświatowe mogły wspólnie skonfrontować własne poglądy na temat zachodzących i planowanych zmian z przedstawicielami władz polskich;
- po raz pierwszy dokonano kompleksowego przeglądu istniejących w poszczególnych krajach systemów, problemów, zagrożeń, propozycji rozwiązań i wzajemnych oczekiwań.
- Minister Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall,
- Wiceminister Spraw Zagranicznych – Jan Borkowski,
- Przewodniczący Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Marek Borowski,
- Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Joanna Fabisiak,
- Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji , Nauki i Młodzieży – Tadeusz Sławecki,
- Członek Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą,
- Wiceprzewodnicząca Senackiej Komisji Kultury – Barbara Borys-Damięcka,
- Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska – Maciej Płażyński,
- Ambasador RP w Królestwie Szwecji – Michał Czyż.
- SESJA I – „Problemy i oczekiwania”, w której uczestnicy konferencji omówili problemy nauczania języka polskiego w swoich krajach, wskazali na sposoby ich rozwiązania i wyrazili oczekiwania.
- SESJA II – „Program rozwoju oświaty polskiej za granicą i oświaty polonijnej”, w której Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall wygłosiła referat wprowadzający do pierwszego, głównego tematu konferencji, referat pełen zarówno przyszłościowych wizji jak i nowych strukturalnych rozwiązań.
- SESJA III – „Podstawa programowa dla uczniów polskich za granicą”, w której dr Grażyna Czetwertyńska przedstawiła uczestnikom nową „Podstawą programową dla uczniów polskich za granicą”.
- SESJA IV – „Nasz punkt widzenia”, w której wygłoszono 8 referatów związanych z oświatą polonijną w Europie.
- do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka i Prezydenta Litwy Dalii Grybauskaitė w obronie polskich szkół na Litwie;
- Kanclerza Niemiec dr Angeli Merkel w sprawie sytuacji oświaty polskiej w Niemczech
- do władz polskich w sprawie lokali Szkoły Polskiej w Paryżu i pilnego uregulowania statusu prawnego Szkolnych Punktów Konsultacyjnych.
- stworzenia specjalnych jednolitych programów kształcenia,
- opracowania specjalnych podręczników dla polskich dzieci zamieszkałych za granicą,
- utworzenia efektywnego systemu wspierania oświaty polonijnej i oświaty polskiej za granicą,
- zawierania dwustronnych umów międzynarodowych regulujących kwestię nauczania w języku polskim za granicą,
- stworzenia skutecznego monitoringu stopnia realizacji przez kraje osiedlenia zobowiązań edukacyjnych dotyczących nauki języka ojczystego, a wynikających z regulacji Unii Europejskiej i Rady Europy,
- wykorzystywania nowoczesnych technologii informacyjnych w nauczaniu języka polskiego na odległość,
- opracowanie i wdrożenie standardów przygotowania merytorycznego i metodycznego nauczycieli pracujących w szkołach za granicą,
- zwiększenia dostępności systemu certyfikowania znajomości języka polskiego.
- podkreślili zarówno odpowiedzialność rodziców za kształcenie dzieci w języku ojczystym, jak i odpowiedzialność Państwa Polskiego za udzielanie pomocy różnym formom oświatowym.
- Wyrazili uznanie dla nowo opracowanej, nieobligatoryjnej „Podstawy programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą” oraz grupy polskich i polonijnych ekspertów, którzy ją opracowali.
- Uznali za podstawową sprawę zachowania zasady sprawiedliwości przy podziale środków oraz konieczność ewolucyjnego wprowadzania wszelkich zmian.
- Wielokrotnie wyrazili głębokie uznanie dla pomysłu i sposobu zorganizowania konferencji oraz konieczność organizowania w przyszłości dalszych konsultacji tego typu.