„Tymoteusz Bies. Młody i piekielnie zdolny pianista”

„ W polskim tonie” w Centrum J. Obrazcowej.

6 grudnia 2019  – Dzień św. Mikołaja

i koncert Tymoteusza Biesa

(Św. Mikołaj: „Patron daru człowieka dla człowieka”  – św. Jan Paweł II”)

            Niezwykłym darem Instytutu Polskiego na Dzień św. Mikołaja stał się dla petersburżan koncert fortepianowy polskiego wykonawcy Tymoteusza Biesa.

            Tymoteusz Bies nie po raz piewszy występuje w Petersburgu. Wcześniej uczestniczył w  ważnych  wydarzeniach muzycznych w Petersburgu i Pietrozawodzku. Pianista urodził się 9 czerwca 1995 r. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Zbigniewa Raubo, był uczestnikiem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

            Współpracował z wieloma orkiestrami, między z  innymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Polską Orkiestrą Radiową czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.Występował w kraju i za granicą, m.in. w nowej siedzibie NOSPR, w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Opolskiej, w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina, w Sankt Petersburgu, Pietrozawodzku, Paryżu, Kolonii, Rzymie, na 69 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju czy na Festiwalu Chopin i Jego Europa, Festiwalu Chopinowskiego w Rzeszowie.

            Jest laureatem stypendium Krystiana Zimermana (2016), stypendium Fundacji Piotra Klera (2016) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

         Niezwykła technika, żarząca się  iskra nieokiełznanej młodości i temperamentu wykonawczego były ozdobą wieczoru i spotkania z muzyką polską splecioną  polskim tonem nastroju:  poczynając od L. Różyckiego do S. Moniuszki, I. Paderewskiego, kończąc wariacjami Karola Szymanowskiego –  stały się prawdziwym darem człowieka dla człowieka w Dniu św. Mikołaja i w dniu zamknięcia   oficjalnych  obchodów Roku Stanisława Moniuszki w Sankt Petersburgu.

 6 grudnia 2019 r. Petersburg

Teresa Konopielko

PS

Na zakończenie rozlosowano „prezenty” od sw. Mikołaja przekazane przez Instytut Polski

TK

Fot Magdalena Micheł

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej