Alfabet Kulturalnej Polski – Brama Poznania

Historia wyspy, od której zaczęła się państwowość Polska

Podczas wizyty w Poznaniu warto odwiedzić Ostrów Tumski – wyspę położoną między rzeką Wartą a jej odnogą Cybiną, na której znajduje się piękna, gotycka katedra oraz fragmenty starego piastowskiego grodu. Od 2014 roku obowiązkowym punktem wycieczek jest również Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (w skrócie ICHOT) zwane również Bramą Poznania.
Głównym zadaniem Bramy jest zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa Tumskiego, jego roli w procesach kształtujących Poznań i Polskę, a także zachęcanie odwiedzających do bliższego przyjrzenia się zabytkom wyspy. Goście nie napotkają tu typowych dla muzeów eksponatów w szklanych gablotach. Całe doświadczenie jakie zwiedzający wynoszą z Bramy Poznania jest w pełni związane z interaktywnymi makietami, projekcjami filmów i prezentacjami. Wirtualna ekspozycja jest ściśle powiązana z rzeczywistą przestrzenią Wyspy Katedralnej i uczy zwiedzających samodzielnego odkrywania śladów przeszłości oraz ich interpretacji.
Tematyka ICHOT jest ściśle związana z historią Ostrowa Tumskiego. Zwiedzający zaczynają podróż przez ponad 1000 lat dziejów Polski od przyjrzenia się realiom mieszkańców średniowiecznego grodu. Przechodząc do kolejnych sal goście stają się świadkami kolejnych ważnych zarówno dla wyspy jak i całego kraju wydarzeń takich jak chrzest Mieszka I, lokacja miasta Poznania w XIII wieku czy rozkwit Polski w czasach Złotego Wieku.
Brama Poznania jest otwarta dla wszystkich zwiedzających. Każdy gość otrzymuje przy wstępie łatwy w obsłudze audioprzewodnik ze słuchawkami mówiący w dziewięciu językach, w tym również po rosyjsku. Wystawa jest również przyjazna dzieciom. Każda jej część ma miejsce dedykowany najmłodszym zwiedzającym.
Oprócz wspomnianej ekspozycji Brama Poznania oferuje znacznie więcej. W ośrodku organizowane są wykłady, warsztaty i wystawy czasowe o różnorodnej tematyce, zarówno historycznej jak i kulturowej czy nawet ekologicznej. Znajduje się tu archiwum Śródki, najmniejszej dzielnicy Poznania sąsiadującej z Ostrowem Tumskim. Centrum wydaje również własne publikacje poświęcone tematom związanymi z interpretacją dziedzictwa historycznego i kulturowego.
O tym, że warto zwiedzić ICHOT świadczą liczne nagrody przyznawane przez różne organizacje. Brama Poznania została wybrana piątym z siedmiu nowych turystycznych cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez czasopismo National Geographic Traveler. Budynek, w którym mieści się Centrum otrzymał drugie miejsce w plebiscycie architektonicznym „Bryła Roku 2014” wg portalu Bryła.pl.

Oskar Lasota

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej