Słowo redaktora: czerwiec dla petersburżan jest okresem pożegnań

Miesiąc czerwiec dla petersburżan jest okresem pożegnań. Jedenastoklasiści żegnają się z nauczycielami, babcie z dziadkami i wnuczętami wyjeżdżają za miasto, na tzw. dacze. I to aż na trzy miesiące. Zamiera życie. Również polonijne. W tym roku na początku czerwca zamknęła swoją działalność na okres wakacji sobotnio-niedzielna szkoła języka polskiego. W Domu Polskim przygotowano popisy znajomości języka uczniów, poczynając od najmłodszych przedszkolaków Tatiany Rakus, kończąc młodzieżą i dorosłymi Ani Filipczyk, Ireny Michiejewej i Jadwigi Anders-Bobowej. Wszyscy, jak to zawsze bywa, przeżywali chwile niezapomniane. Nauczycielki widziały efekty swojej pracy, uczniowie starali się, by zasłużyć na pochwałę pedagogów.W tym roku w ramach SKO „Polonia” w Domu Polskim uczyło się języka polskiego około 100 osób. Wszystkie Panie Nauczycielki zasługują na słowa najwyższego uznania i szacunku. Jednakże szczególne podziękowania i gratulacje należą się Jadwidze Pietrowskiej, która bez względu na różne przygody zdrowotne, już 15. rok bezpłatnie ciągnie wieloosobową grupę seniorów. Jest dla nich nauczycielką, opiekunką, spowiednikiem, psychologiem, psychoterapeutą.
Początek czerwca był uświetniony obchodami związanymi z Rokiem Polskiej Demokracji. Tatiana Rakus brała udział w centralnych obchodach tego historycznego wydarzenia na zaproszenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Miała okazję wręczyć egzemplarz «Gazety Petersburskiej» panu Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. T. Rakus zrealizowała projekt Konkursu Wiedzy o Gdańsku w Petersburgu. Zwycięzcy Konkursów z Gdańska byli w Petersburgu, ich koledzy z Petersburga w Gdańsku. Petersburżanie mieli okazję do spotkania z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.
Białe Noce są brendem Petersburga. Kojarzą się z nimi Światowe Fora Ekonomiczne, na które w tym roku zawitał wicepremier RP Pawlak, a na Forum Zbożowe przybył minister rolnictwa RP Sawicki.
Niezwykłym wydarzeniem w życiu katolickiego Petersburga stało się ustanowienie Dekretem Arcybiskupa pierwszego w Rosji Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej. Rektorem Sanktuarium został wyznaczony przez Arcybiskupa ksiądz Krzysztof Pożarski. Jest to szczególny dar i uznanie dla pracy Sióstr z Instytutu Szensztackiego. Cieszymy się. Uczniowie Sióstr recytują polskie wiersze, zajmują wysokie lokaty w konkursach recytatorskich, biorą aktywny udział w życiu polonijnym, a obraz MB Trzykroć Przewdziwnej jest upiększony wotami wiernych.
W tym roku ze względu na światowy kryzys finansowy nie będzie wyjazdu dzieci polonijnych na kolonie do Polski. Pojadą natomiast dzieci do Wrocławia z parafii św. Stanisława oraz młodzież na parafiadę w ramach pracy Domu Polskiego. Kilka osób — nauczycieli wyjedzie na kursy nauczycielskie organizowane przez Centrum Nauczycielskie w Lublinie. Wybitna pianistka Halina Żukowa została zaproszona na recital do Filharmonii w Zielonej Górze, a artysta narodowy Sergiusz Nowożyłow wrócił z Warszawy, gdzie spotykał się z polską młodzieżą teatralną i rozmawiał o planach twórczych z Wojciechem Siemionem.
Czesław Błasik i Teresa Konopielko zostali zaproszeni na obchody 20.lecia Związku Narodowego Polaków ”Polonia” w Estonii. W następnym numerze zamieścimy artykuł o tym wydarzeniu.
Bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej Polonii był Jubileusz Urodzin Pani Iraidy Diagilewej. Nie będziemy pisać jaki, ponieważ nikt nie uwierzy. Pani Iraido! Pani jest kochana przez nas jak najgoręcej. Pani ręce wyszyły nasz sztandar, to dzięki Pani talentom mamy stroje ludowe dla dzieci i młodzieży, to Pani wnuczka przejęła pałeczkę sztafety wiedzy o polskiej kulturze i folklorze. Gratulujemy i życzymy wszelkiej pomyślności. Składamy najlepsze życzenia urodzinowe i imieninowe wszystkim wakacyjnym Solenizantom.
Pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wolontariuszom «Gazety Petersburskiej» pod przewodnictwem Walentyny Gnatyszynej-Perkowskiej. To dzięki Wam, Drodzy Państwo, nasza praca nie idzie na marne.
Na krótko żegna się z Państwem również «Gazeta Petersburska». Następny numer ukaże się w sierpniu. Nie żegna się strona internetowa Gazety: www.gzetapetersburska.org. Zapraszamy!

Teresa Konopielko, czerwiec 2009

 

MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej