Saratowscy Polacy na IX Festiwalu Zespołów Polonijnych Rosji w Krasnodarze

17-20 października 2019 roku w Krasnodarze Związek Organizacji Polskich „Jedność” przeprowadzał Dni Kultury Polskiej na cześć 25-lecia Polskiego Narodowo-Kulturalnego Centrum „Jedność”. Program obejmował XIV Międzynarodową konferencję naukową „Polacy w Rosji”, IX Festiwal Zespołów Polonijnych Rosji i naradę prezesów organizacji polonijnych.

Przedstawiciele Polonii Saratowa Польский национально-культурный центр Полония – Prezes Antoni Kuzniecow, kierowniczka projektów kulturalnych Irena Siergiejew (Kamieńska) i zespół chorałowego „Skowroneczki” pod kierunkiem Oksany Barabasz przybyli do Krasnodaru 19 października na zaproszenie Prezesa Związku Organizacji Polskich „Jedność” Aleksandra Sielickiego i wzięli udział w festiwalu.

Antoni Kuzniecow ze sceny złożył gratulacje Polakom Krasnodaru z okazji jubileuszu i wręczył Panu Aleksandrowi Sielickiemu Aleksander Korczak Sielicki pamiątkowy prezent. W festiwalu wzięło udział ponad 15 muzycznych i tanecznych zespołów z całej Rosji, jednak chór „Skowroneczki” z Saratowa był jedyny śpiewający w manierze akademickiej i zyskał zasłużone uznanie wśród słuchaczy.

Następnego dnia odbyła się narada prezesów. Dla zgromadzonych zrobiła przemówienie Prezydent Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej Pani Jolanta Tatara, która specjalnie przyjechała z Chicago. Ona zaprosiła Związek Organizacji Polskich „Jedność” wejść w skład Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej i obiecała pomoc i wsparcie.

Ponadto, Prezesi opowiedzieli o pracy swoich organizacji i dyskutowali o kierunki rozwoju ruchu polonijnego w Rosji. Wielkie wrażenie na słuchaczach wywarły raporty lidera polskiej diaspory Kraju Krasnojarskiego Pana Daniela Gorbaczowa i przedstawicieli Polaków Wołgogradu Pani Profesor Larysy Szestak i Pani Wiceprezes Oksany Łysikow.

Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna „Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia”. dziękuje gościnnym gospodarzom – Polskiemu Centrum Narodowo-Kulturalne „Jedność” i osobiście Aleksandrowi Sielickiemu za znakomite święto, perfekcyjną organizację imprezy, troskę i ciepłe przyjęcie!

Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Antoni Kuzniecow
Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna „Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia”.

PAI

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej