Saratowscy Polacy na IX Festiwalu Zespołów Polonijnych Rosji w Krasnodarze

17-20 października 2019 roku w Krasnodarze Związek Organizacji Polskich „Jedność” przeprowadzał Dni Kultury Polskiej na cześć 25-lecia Polskiego Narodowo-Kulturalnego Centrum „Jedność”. Program obejmował XIV Międzynarodową konferencję naukową „Polacy w Rosji”, IX Festiwal Zespołów Polonijnych Rosji i naradę prezesów organizacji polonijnych.

Przedstawiciele Polonii Saratowa Польский национально-культурный центр Полония – Prezes Antoni Kuzniecow, kierowniczka projektów kulturalnych Irena Siergiejew (Kamieńska) i zespół chorałowego „Skowroneczki” pod kierunkiem Oksany Barabasz przybyli do Krasnodaru 19 października na zaproszenie Prezesa Związku Organizacji Polskich „Jedność” Aleksandra Sielickiego i wzięli udział w festiwalu.

Antoni Kuzniecow ze sceny złożył gratulacje Polakom Krasnodaru z okazji jubileuszu i wręczył Panu Aleksandrowi Sielickiemu Aleksander Korczak Sielicki pamiątkowy prezent. W festiwalu wzięło udział ponad 15 muzycznych i tanecznych zespołów z całej Rosji, jednak chór „Skowroneczki” z Saratowa był jedyny śpiewający w manierze akademickiej i zyskał zasłużone uznanie wśród słuchaczy.

Następnego dnia odbyła się narada prezesów. Dla zgromadzonych zrobiła przemówienie Prezydent Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej Pani Jolanta Tatara, która specjalnie przyjechała z Chicago. Ona zaprosiła Związek Organizacji Polskich „Jedność” wejść w skład Światowego Kongresu Oświaty Polonijnej i obiecała pomoc i wsparcie.

Ponadto, Prezesi opowiedzieli o pracy swoich organizacji i dyskutowali o kierunki rozwoju ruchu polonijnego w Rosji. Wielkie wrażenie na słuchaczach wywarły raporty lidera polskiej diaspory Kraju Krasnojarskiego Pana Daniela Gorbaczowa i przedstawicieli Polaków Wołgogradu Pani Profesor Larysy Szestak i Pani Wiceprezes Oksany Łysikow.

Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna „Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia”. dziękuje gościnnym gospodarzom – Polskiemu Centrum Narodowo-Kulturalne „Jedność” i osobiście Aleksandrowi Sielickiemu za znakomite święto, perfekcyjną organizację imprezy, troskę i ciepłe przyjęcie!

Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Antoni Kuzniecow
Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna „Polskie Narodowo-Kulturalne Centrum „Polonia”.

PAI

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej