Poznaj Poznań / 10 Ciekawostek o Poznaniu

1.Poznań był prekursorem w wielu dziedzinach. Jako pierwsze miasto w Polsce miał latarnie gazowe, elektrownie, oświetlenie uliczne, bank, stację benzynową czy elektryczną linię tramwajową.

2.Pierwszą kobietę w Polsce podejrzewaną o bycie czarownicą spalono w okolicach tego miasta w 1511 roku.

3.W 2006 roku na terenie rezerwatu przyrody Morasko odnaleziono meteoryt. Waży on aż 164 kg. To największy taki obiekt w Polsce.

4.W Poznaniu stoi pomnik Poznańskiej Pyry, czyli ziemniaka, który jest głazem narzutowym, kształtem przypominającym to warzywo.

5.Jezioro Maltańskie to największy i jedyny na świecie akwen wodny, który służy jako tor kajakowy. Odbywają się tu Mistrzostwa Świata i Europy w kajakarstwie.
6. Miasto jest ważnym ośrodkiem dla piłki nożnej. Na tutejszym stadionie odbyły się Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lechia Poznań była siedmiokrotnie mistrzem Polski. Właśnie w tym miejscu założono pierwszą żeńską drużynę piłkarską w Polsce.
7. Poznań to jedyne miasto, o którym wspomina się w hymnie narodowym. Fragment zawierający wątek miasta:
„Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze”.
8. W podziemiach poznańskiej katedry spoczywają ciała pierwszych historycznych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Oprócz nich znalazło się tam jeszcze sześciu królów. Poznań uważa się za najważniejsze miasto w okresie kształtowania się państwa polskiego. Odgrywało ono rolę stolicy, było ośrodkiem kultury i miejscem początków chrześcijaństwa polskiego.
9. Miasto to gościło w swojej historii wielu cesarzy: Ottona III, Napoleona Bonaparte, Wilhelma II. To tutaj urodził się Paul von Hindenburg – prezydent Niemiec, który walczył z Rosją pod Tannenbergiem.
10. Gdy zegar na poznańskim ratuszu wybija godzinę dwunastą, odgrywany jest hejnał oraz uruchamiany jest mechanizm, który przedstawia dwa trykające się koziołki. Legenda głosi, że kiedyś kucharz, przed ważną ucztą spalił swoją potrawę. Szybko więc ukradł dwa kozły i zaciągnął je do ratusza, aby uratować swój honor. Jednak te uciekły mu i na oczach mieszkańców zaczęły się ze sobą trykać. Widok ten tak rozczulił ludzi, że odpuszczono mu winę i zamówiono specjalny zegar, który miał przypominać o owym wydarzeniu.
Malwina Niepolska

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej