Polski film „Ostatnia rodzina” wyróżniony przez Gildię Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji

Film „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, uznany za najlepszy film 2016 roku na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, został dwukrotnie wyróżniony na XV Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych „Duch ognia”. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 7 marca w Chanty-Mansyjsku – w imieniu twórców filmu nagrodę odebrał Dariusz Klechowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
W tegorocznym festiwalu wzięli udział przedstawicieli 25 krajów, cały program zawierał 173 filmy. Dzieło Jana P. Matuszyńskiego, którego polscy odbiorcy kojarzą przede wszystkim jako reżysera kina dokumentalnego, zdobyło drugie miejsce w konkursie pełnometrażowych fabularnych debiutów filmowych – zostało odznaczone nagrodą „Srebrna tajga” („Серебренная тайга») oraz dyplomem Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji za „bezkompromisowe i szczere odtworzenie prawdziwego życia i losu wybitnego polskiego malarza oraz jego najblizszego otoczenia”.
Film opowiada o życiu jednego z najbardziej enigmatycznych malarzy powojennej Europy – polskiego surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Akcja filmu obejmuje 28 lat, które malarz wraz ze swoją najblizszą rodziną – żoną Zofią i synem Tomaszem – spędził w Warszawie; przeprowadzili się tam z Sanoka, gdzie ród Beksińskich był zakorzeniony od wielu pokoleń. Matuszyńskiemu udało się odtworzyć na ekranie wstrząsający obraz współczesnej rodziny, która, jak twierdzi reżyser, jest w pewnym sensie rodziną uniwersalną.
Film „Ostatnia rodzina” jest także nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” w kategorii „Najlepszy film”. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali rozdania nagród 20 marca o godzinie 19.00.
Opracowano na podstawie kulturapolshi.ru и tvp.info

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Odcinek 2 – Mity o Polsce cz.2

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embedDruga część rozmowy o popularnych mitach o Polsce. Dowiecie się skąd w języku polskim jest tak dużo "psze" (co dla Polaków nie jest niczym...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej