Polski film „Ostatnia rodzina” wyróżniony przez Gildię Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji

Film „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, uznany za najlepszy film 2016 roku na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, został dwukrotnie wyróżniony na XV Międzynarodowym Festiwalu Debiutów Filmowych „Duch ognia”. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 7 marca w Chanty-Mansyjsku – w imieniu twórców filmu nagrodę odebrał Dariusz Klechowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
W tegorocznym festiwalu wzięli udział przedstawicieli 25 krajów, cały program zawierał 173 filmy. Dzieło Jana P. Matuszyńskiego, którego polscy odbiorcy kojarzą przede wszystkim jako reżysera kina dokumentalnego, zdobyło drugie miejsce w konkursie pełnometrażowych fabularnych debiutów filmowych – zostało odznaczone nagrodą „Srebrna tajga” („Серебренная тайга») oraz dyplomem Gildii Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji za „bezkompromisowe i szczere odtworzenie prawdziwego życia i losu wybitnego polskiego malarza oraz jego najblizszego otoczenia”.
Film opowiada o życiu jednego z najbardziej enigmatycznych malarzy powojennej Europy – polskiego surrealisty Zdzisława Beksińskiego. Akcja filmu obejmuje 28 lat, które malarz wraz ze swoją najblizszą rodziną – żoną Zofią i synem Tomaszem – spędził w Warszawie; przeprowadzili się tam z Sanoka, gdzie ród Beksińskich był zakorzeniony od wielu pokoleń. Matuszyńskiemu udało się odtworzyć na ekranie wstrząsający obraz współczesnej rodziny, która, jak twierdzi reżyser, jest w pewnym sensie rodziną uniwersalną.
Film „Ostatnia rodzina” jest także nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” w kategorii „Najlepszy film”. Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali rozdania nagród 20 marca o godzinie 19.00.
Opracowano na podstawie kulturapolshi.ru и tvp.info

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej