Polska fregata „Dar Młodzieży” w Sankt Petersburgu

big_parus20 i 21 czerwca tłumy mieszkańców Sankt Petersburga zwiedzali przepiękną polską fregatę „Dar Młodzieży” która rzuciła kotwicę na nabrzeżu Angielskim, obok mostu, zbudowanego przez polskiego inżyniera Stanisława Kierbiedzia. W tym roku na tym żaglowcu ponad 100 czołowych dziennikarzy prasy, radia i telewizji wyruszyło w Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy do Sankt Petersburga. Okazja do odwiedzenia tego miasta na pokładzie „Daru Młodzieży” jest szczególna — zarówno Sankt Petersburg jak i port macierzysty „Daru” —Gdynia, są w tym roku współgospodarzami Zlotu Żaglowców w ramach The Tall Ships` Races, imprezy gromadzącej setki żaglowców i setki tysięcy zwiedzających w każdym porcie. Podczas wizyty w Sankt Petersburgu odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji XV-lecia Ogólnopolskich Rejsów Dziennikarzy.IMG_2637

Żaglowiec „Dar Młodzieży” zbudowany został w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1981 roku. Pieniądze na budowę zebrała przede wszystkim polska młodzież, stąd wzięła się nazwa statku. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Matką chrzestną została żona zasłużonego komendanta „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza — Helena Jurkiewicz. „Dar Młodzieży” to żaglowy statek szkolny typu B-95. Jego głównym konstruktorem Jest inż. Zygmunt Choreń. Statek jest trzymasztową fregatą dysponującą 26 żaglami o powierzchni 3137,5 m. kw. Napęd pomocniczy stanowią dwa silniki o mocy 750 KM. Długość całkowita wynosi 109,2 m wraz z bukszprytem, szerokość — 14 m, zanurzenie maksymalne — 7 m. Statek dysponuje 150 miejscami dla praktykantów, natomiast załoga liczy 44 osoby.
„Dar Młodzieży” jest najnowszym żaglowcem Polskiej Marynarki Handlowej i należy do ścisłej czołówki najpiękniejszych żaglowców na świecie. Dziennikarze z wielu krajów nadali polskiej fregacie różne imiona jak: „Biała Dama”, „Księżniczka Oceanów”, „Piękna Polka”.
W 1983 r. wziął udział w zlocie żaglowców w Japonii, a rok później w kanadyjskim Tall Ships’ Races. W latach 1987–1988 pod dowództwem kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza okrążył Ziemię drogą wokół przylądka Horn. W 1992 roku uświetnił 500 rocznicę odkrycia Ameryki rejsem do USA.

Później w gdańskiej stoczni została zbudowana seria bliźniaczych żaglowców dla armatora rosyjskiego: Mir, Drużba, Chersonez, Pałłada oraz Nadieżda.

Ogólnopolski Rejs Dziennikarzy zainicjowali w 1994 roku Paweł Tymiński i Jarosław Włodarczyk. Do tej pory odbyło się jedenaście edycji tej największej środowiskowej imprezy dziennikarzy. Odwiedzili następujące porty: Roenne (Bornholm), Oxelesund (Szwecja), Kopenhagę (Dania), Visby (Gotlandia, Szwecja) Kilonię (Niemcy), Malmoe (Szwecja), Rygę (Łotwa), Sztokholm (Szwecja) oraz Tallin (Estonia). Jedną z przyczyn powodzenia imprezy jest zapewne jej oryginalność. Dziennikarze mają okazję przemienić się na kilka dni w wilki morskie, porzucając na ten czas redakcje, wyłączając komórki, odpoczywając od codziennej redakcyjnej bieganiny i nerwówki.
Mieszkańcy Petersburga znów zobaczą fregatę 11 lipca, kiedy rozpocznie się regata The Tall Ships Races Baltic 2009. A tu wspaniałe zdjęcia żaglowca naszego fotografa Władimira Szragi.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej