O tarczy antyrakietowej zadecydują USA oraz Polska i Czechy

obama2_0Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski uważa, że w trakcie wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Moskwie nie zapadły żadne konkretne uzgodnienia mające wpływ na decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie tarczy antyrakietowej.
Sikorski spotkał się w środę po południu w Warszawie z przybyłym z Moskwy p.o. podsekretarzem Stanu ds. Rozbrojenia i Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Departamencie Stanu USA amb. Stephenem Mullem. Politycy rozmawiali m.in. o wynikach moskiewskiego szczytu Obama-Miedwiediew, jak również o aktualnych kwestiach dotyczących polityki bezpieczeństwa w relacjach między Polską a USA.
„To co zostało powiedziane w Moskwie nie przesądza, jaka będzie decyzja (ws. tarczy antyrakietowej), ale już wiemy, że będzie to decyzja podjęta przez Stany Zjednoczone oraz Polskę i Czechy, a nie przez kraje trzecie i to jest dobra wiadomość” – powiedział dziennikarzom Sikorski po spotkaniu z Mullem.
„Jestem uspokojony w tym sensie, że już wiemy, że to strona amerykańska podejmie decyzję ws. tarczy antyrakietowej na podstawie swoich własnych analiz dokonywanych przez nową administrację” — podkreślił szef polskiego MSZ.
„To, że byliśmy w pełni informowani o planach strony amerykańskiej przed szczytem buduje i podkreśla wagę i żywotność naszego sojuszu”
Zaznaczył, że jego tak szybkie spotkanie z amb. Mullem to wyraz „dobrego sojuszniczego zachowania USA wobec Polski”.
Dodał, że przyszłym tygodniu planowane są w Waszyngtonie rozmowy na tematy dotyczące planów rozmieszczenia w Polsce baterii rakiet Patriot.
Obama oznajmił, że USA gotowe są razem z Rosją pracować nad nową architekturą bezpieczeństwa w Europie i na świecie
Podczas poniedziałkowych rozmów prezydentów Rosji i USA nie zapadły konkretne uzgodnienia dotyczące współpracy w sferze obrony przeciwrakietowej. Przywódcy oświadczyli jedynie, że oba kraje będą kontynuowały rozmowy w tej sprawie.
Prezydent Obama dał także do zrozumienia, że Stany Zjednoczone gotowe są zrezygnować z tarczy antyrakietowej, jeśli Iran wyrzeknie się planów budowy broni atomowej.
„System ten jest przeznaczony do zapobiegania atakom ze strony Iranu i Korei Północnej. Jeśli przestaną istnieć programy, związane z bronią jądrową w Iranie, to ustaną przyczyny dla budowy systemu obrony przeciwrakietowej” — powiedział amerykański prezydent podczas uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom moskiewskiej Rosyjskiej Szkoły Ekonomii.
Obama oznajmił też, że USA gotowe są razem z Rosją pracować nad nową architekturą bezpieczeństwa w Europie i na świecie.

PAP

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej