Odeszła Krystyna Gołębiewska

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina z ogromnym smutkiem poinformował, że dziś odeszła zasłużona dla kultywowania pamięci po Fryderyku Chopinie Krystyna Gołębiewska, praprawnuczka Ludwiki Jędrzejewiczowej, starszej siostry kompozytora. Była ostatnią żyjącą osobą z tej linii krewnych.

Fryderyk Chopin zmarł bezpotomnie, toteż szafarzami spuścizny po nim stali się członkowie rodziny jego starszej siostry ‒ Ludwiki Jędrzejewiczowej. Krystyna Gołębiewska była ostatnią żyjącą osobą z tej linii.

Urodziła się 17 kwietnia 1933 roku w Warszawie, w młodości była bardzo zaangażowana we współpracę ze stowarzyszeniem ‒ Instytutem Fryderyka Chopina ‒ które nazywała „swoim drugim domem”. Po przeprowadzce do Gdyni przez wiele lat przechowywała pamiątki po kompozytorze odziedziczone po swojej ciotce, Ludwice Ciechomskiej.

Obecnie znajdują się one w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina, obok bogatej kolekcji fotografii rodziny Ciechomskich, podarowanej Muzeum w minionych latach. Przedmioty te są ważnymi elementami wystawy stałej, w sposób szczególny budząc zainteresowanie zwiedzających, jak m.in. zegarek podróżny, dzwonek ze stolika przy łóżku, przycisk do papieru i fragment szafki. W wywiadzie dla Radia Gdańsk, udzielonym w 2015 roku z okazji przekazania chopinowskich pamiątek do Muzeum Krystyna Gołębiewska dała wyraz emocjom związanym z rozstaniem z nimi:

[…] były małe pamiątki, zupełnie malutkie, […] niewiele tego zostało, ale są dla mnie bardzo cenne, które mam do dziś. […] dlaczego są takie cenne, […] przede wszystkim, że pochodzą od Chopina, ale dlatego, że w czasie Powstania [Warszawskiego], kiedy dom cioci mojej [Ludwiki Ciechomskiej] runął w gruzy, […] a to był duży dom sześciopiętrowy, legł w gruzy kompletnie… to są pamiątki wyciągnięte spod gruzów.

Fot. Magdalena Moss
źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września

Polska Macierz Szkolna w Petersburgu zainaugurowała nowy rok edukacyjny 2021/2022 w dniu 27 września.Podczas wakacji podopieczni wydorośleli i przystąpili do zajęć z nowymi siłami.W...

Konkurs #KTOTYJESTEŚ

3. edycja kampanii #KTOTYJESTEŚ - konkurs dla dziennikarzy polonijnychFundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza konkurs dla dziennikarzy polonijnych, realizowany w ramach 3. edycji kampanii...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej