Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Szanowni Państwo,

Centrum Informacyjne Senatu ogłasza Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt.Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny”. Jest to już 17. edycja konkursu, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Celem konkursu, w kontekście stulecia tego wydarzenia, jest znalezienie odpowiedzi na pytanie czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych.

W stulecie Bitwy Warszawskiej chcielibyśmy zainspirować dziennikarzy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie czy wśród Polaków żyjących poza granicami jest żywa pamięć o zwycięskiej bitwie i jej bohaterach i czy pamięć historyczna ma wpływ na kształtowanie  postaw współczesnych Polaków żyjących poza granicami. Czy dla ludzi żyjących dziś z dala od ojczyzny słowa Andrzeja Frycza-Modrzewskiego „Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny” mają znaczenie i  praktyczny wymiar.

Senat chciałby wiedzieć:

– czy Bitwa Warszawska stanowi ważną część pamięci narodowej,

– czy wpisuje się ona w osobiste historie Polaków żyjących z dala od ojczyzny,

– czy Polonia i Polacy za granicą celebrują ważne dla naszego państwa rocznice, czy gromadzą pamiątki, wspomnienia,

– czy pamięć o tych wydarzeniach buduje wspólnotę narodową, czy inspiruje do działania,

– czy młodzi ludzie żyjący poza granicami szukają wzorców w bohaterach tamtych czasów, czy interesują się historią swojej ojczyzny, czy ją rozumieją, potrafią krytycznie patrzeć na dzieje swojego narodu i wyciągać z nich wnioski,

– czy świadomość historyczna może zostać przekuta w sukces w kraju zamieszkania, czy może dać siłę potrzebną, by zostawić swój ślad i wnieść własne wartości  w życie społeczności tych krajów. 

Senat pragnie pobudzić do refleksji nad współczesnym patriotyzmem, nad budowaniem tożsamości i wspólnoty narodowej. Ta refleksja pomoże Senatowi w podejmowaniu takich działań, by łącząca nas pamięć o pokoleniach naszych przodków umacniała więzi łączące Polonię i Polaków z zagranicy z Polakami w kraju. 

W Konkursie mogą wziąć udział dziennikarze pracujący w krajowych i polonijnych gazetach, czasopismach, rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych, portalach internetowych, a także współpracownicy tych mediów. Warunkiem udziału w konkursie jest:  opublikowanie materiału dziennikarskiego lub wyemitowanie programu, filmu, reportażu, zwanych dalej „pracą konkursową”, po raz pierwszy w terminie od 1 stycznia 2020 r. do 25 listopada  2020 r. i przesłanie jej do 30 listopada br. na adres Kancelaria Senatu – Dział Prasowy, ul.  Wiejska 6, 00 -902 Warszawa, z dopiskiem na kopercie: „Konkurs dla dziennikarzy”.

Regulamin konkursu zamieszczony jest na stronie internetowej Senatu w zakładce „Dla mediów” oraz dostępny pod linkiem :

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/defaultopisy/2022/890/1/regulamin_konkursu_2020_r_1.pdf

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie

Dział Prasowy

Centrum Informacyjne Senatu

Kancelaria Senatu

ul. Wiejska 6/8, 00-902 Warszawa
www.senat.gov.pl

Denis Szczegłówhttp://degl.ru/
Fotograf gazety, administrator strony, autor instagramu

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej