Radek Rak laureatem NL „Nike” 2020

 „Nike” to jedna z najważniejszych nagród literackich, przyznawana przez Fundację Agory oraz „Gazetę Wyborczą”. Jej podstawowym celem jest promocja polskiej literatury współczesnej. Pierwsza edycja Nagrody Literackiej „Nike” odbyła się w 1997 roku; w różnych latach otrzymali ją m.in. Olga Tokarczuk (Bieguni 2008, Księgi Jakubowe 2015), Jerzy Pilch (Pod Mocnym Aniołem 2001), Czesław Miłosz (Piesek przydrożny 1998), Mariusz Szczygiel (Nie ma 2019).  

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli nawiązuje do Słowa o Jakóbie Szeli Brunona Jasieńskiego. Radek Rak przedstawia opowieść o rabacji galicyjskiej nie przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian, lecz chłopów, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory. Wprowadza czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.

„Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata, – powiedział przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak. – Snuje historie nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada coś, co drzemie w historii. W naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy”.

Rak natomiast przyznał, że bardzo go cieszy, że w tym roku jury wyróżniło właśnie powieść przygodową i fantastyczną, gdyż jest to gatunek szczególnie ważny dla polskiej literatury współczesnej.

Źródło: http://wyborcza.pl/, https://www.spidersweb.pl/, https://tvn24.pl/
Zdjęcie w tle: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej