„Nike” to jedna z najważniejszych nagród literackich, przyznawana przez Fundację Agory oraz „Gazetę Wyborczą”. Jej podstawowym celem jest promocja polskiej literatury współczesnej. Pierwsza edycja Nagrody Literackiej „Nike” odbyła się w 1997 roku; w różnych latach otrzymali ją m.in. Olga Tokarczuk (Bieguni 2008, Księgi Jakubowe 2015), Jerzy Pilch (Pod Mocnym Aniołem 2001), Czesław Miłosz (Piesek przydrożny 1998), Mariusz Szczygiel (Nie ma 2019).
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli nawiązuje do Słowa o Jakóbie Szeli Brunona Jasieńskiego. Radek Rak przedstawia opowieść o rabacji galicyjskiej nie przez głosy jej ofiar – galicyjskich ziemian, lecz chłopów, którzy w 1848 roku ruszyli z siekierami na dwory. Wprowadza czytelnika w świat wyobraźni ludowej pełen wiedźm, gadających zwierząt, duchów zmarłych, którzy nie chcą odejść.
„Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata, – powiedział przewodniczący jury profesor Paweł Próchniak. – Snuje historie nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada coś, co drzemie w historii. W naszej wspólnej podświadomości, w podglebiu języka, którym mówimy”.
Rak natomiast przyznał, że bardzo go cieszy, że w tym roku jury wyróżniło właśnie powieść przygodową i fantastyczną, gdyż jest to gatunek szczególnie ważny dla polskiej literatury współczesnej.
Źródło: http://wyborcza.pl/, https://www.spidersweb.pl/, https://tvn24.pl/
Zdjęcie w tle: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta