Konferencja w hołdzie Zofii Kossak

Inicjatorem zorganizowania konferencji wystąpił Senator RP Artur Warzocha. Obrady poprzedzi otwarcie wystawy poświęconej pisarce, która została przygotowana przez fundację im. Zofii Kossak oraz jej muzeum w Górkach Wielkich. Po pierwszym dniu konferencji zostanie także ogłoszony literacko-plastyczny konkurs dla dzieci i młodzieży Zofia Kossak na nowo – komiksowo.
Zofia Kossak-Szczucka była popularną pisarką powieści historycznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas II wojny światowej mocno angażowała w działalność charytatywną i społeczną, była współzałożycielką dwóch tajnych organizacji – Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota. Za swoją działalność  została aresztowana i wywieziona do Auschwitz jesienią 1943 roku. Latem 1944 roku wywieziono ją do Warszawy i skazano na śmierć, lecz dzięki staraniom władz podziemnych została uwolniona. Brała czynny udział w powstaniu warszawskim.
Po wojnie wyjechała do Wielkiej Brytanii z misją Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1957 wróciła do ojczyzny, współpracowała z prasą katolicką jako publicystka. Przez całe życie pozostawała głęboko wierzącą i praktykującą osobą, a przewodnim tematem jej twórczości zawsze była wiara w Opatrzność i w ostateczne zwycięstwo Boga nad wszelkim złem.
9 kwietnia bieżącego roku minęła 50. rocznica śmierci pisarki. Z tej okazji Senat RP wraz z Komisją Kultury i Środków Przekazu we współpracy Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie postanowili przybliżyć Polakom sylwetkę owej wielowymiarowej, interesującej postaci i przywrócić pamięć o jej dorobku literackim.

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Żal, że niedzielne spotkanie nie trwało dłużej

Kolejne inauguracyjne spotkanie dzieci Macierzy w dniu 17 października poświęcono Adamowi Mickiewiczowi i jego  utworom.Tym razem na zajęcia w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej...

Maria Matylda Krzesińska – jedna z największych sław baletu petersburskiego II połowy XIX i początków XX wieku

Maria Matylda Krzesińska była jedną z największych sław baletu petersburskiego 2. połowy XIX i początków XX w. Rozwój niezwykłego talentu zawdzięczała ojcu, który uczył...

Odcinek 3 – Jan Paweł II – człowiek

https://anchor.fm/gazeta-petersburska/embed43 lata temu, 16 października 1978 roku miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii - Polak, kardynał Karol Józef Wojtyła został wybrany papieżem i...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej