Konferencja w hołdzie Zofii Kossak

Inicjatorem zorganizowania konferencji wystąpił Senator RP Artur Warzocha. Obrady poprzedzi otwarcie wystawy poświęconej pisarce, która została przygotowana przez fundację im. Zofii Kossak oraz jej muzeum w Górkach Wielkich. Po pierwszym dniu konferencji zostanie także ogłoszony literacko-plastyczny konkurs dla dzieci i młodzieży Zofia Kossak na nowo – komiksowo.
Zofia Kossak-Szczucka była popularną pisarką powieści historycznych w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas II wojny światowej mocno angażowała w działalność charytatywną i społeczną, była współzałożycielką dwóch tajnych organizacji – Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota. Za swoją działalność  została aresztowana i wywieziona do Auschwitz jesienią 1943 roku. Latem 1944 roku wywieziono ją do Warszawy i skazano na śmierć, lecz dzięki staraniom władz podziemnych została uwolniona. Brała czynny udział w powstaniu warszawskim.
Po wojnie wyjechała do Wielkiej Brytanii z misją Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1957 wróciła do ojczyzny, współpracowała z prasą katolicką jako publicystka. Przez całe życie pozostawała głęboko wierzącą i praktykującą osobą, a przewodnim tematem jej twórczości zawsze była wiara w Opatrzność i w ostateczne zwycięstwo Boga nad wszelkim złem.
9 kwietnia bieżącego roku minęła 50. rocznica śmierci pisarki. Z tej okazji Senat RP wraz z Komisją Kultury i Środków Przekazu we współpracy Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie postanowili przybliżyć Polakom sylwetkę owej wielowymiarowej, interesującej postaci i przywrócić pamięć o jej dorobku literackim.

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej