I Euroazjatyckie Forum Kobiet

W dniach 24-25 września 2015 r. w Pałacu Taurydzkim w Sankt Petersburgu odbyło się I Euroazjatyckie Forum Kobiet. Było ono  przeprowadzone  w rocznicę 70.lecia zakończenia II  wojny światowej i powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

To prestiżowe wydarzenie odbyło się pod  patronatem pani Walentyny Matwijenko, przewodniczącej Rady Federacji Rosji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Na  Forum przybyli działacze międzynarodowych organizacji kobiecych, posłowie, przedstawiciele władz wykonawczych, organizacji społecznych, środowiska naukowego i biznesu,

Forum zgromadziło ok.100 uczestników z różnych krajów w tym: z Rosji, Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Belgii, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Armenii, Azerbajdżanu, Baszkiri, Tadżykistanu, Kirgistanu, Chin, Wietnamu, Syrii, Laosu, Boliwii, Malezji, Zimbabwe, Maroko, Republiki Południowej Afryki.

W obradach uczestniczył z-ca dyr. Generalnego d/s Socjalnych i Humanitarnych UNESСO a także przedstawiciel Ligii Państw Arabskich.

Głównym tematem obrad były zagadnienia dotyczące roli kobiety we współczesnym świecie w dobie globalizacji, jej uczestnictwa w zmieniającej się ekonomice, polityce i sferze socjalnej. Podejmowane były zagadnienia dotyczące  rozwoju międzynarodowej współpracy kobiet we wszystkich sferach, w wymianie doświadczeń i wiedzy,  promowaniu przedsiębiorczości wsród kobiet,  popieraniu i wspomaganiu kobiet zawodowo aktywnych.

Tematami obrad była ochrona zdrowia, wychowanie dzieci, ochrona rodziny i macierzyństwa, wspieranie ubogich rodzin i niepełnosprawnych dzieci.

Z Polski na Forum przybyła 10 osobowa grupa kobiet, reprezentująca  najstarszą organizację kobiecą w Polsce – Ligę Kobiet Polskich, wraz ze swoją przewodniczącą panią Aldoną Michalak.

Stowarzyszenie to od ponad 100 lat zrzesza kobiety bez względu na ich światopogląd, przekonania czy przynależność do innych organizacji społecznych, lub  partii politycznych. Na terenie Polski działa 20 oddziałów terenowych LKP.

Główne zadanie organizacji to działania na rzecz kobiet i ich rodzin, propagowanie statusu kobiet w społeczeństwie, ich roli w życiu politycznym gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

Liga Kobiet Polskich od dwóch lat jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Anna German”. Festiwal przeprowadzany jest w ścisłej współpracy ze Związkiem Kobiet w Rosji i Białoruskim Związkiem Kobiet. Tym samym ma on na celu współpracę w zakresie kultury i sztuki między tymi krajami, wymianę doświadczeń młodzieży polskiej, rosyjskiej i białoruskiej.

Głównym zadaniem danego przedsięwzięcia jest przypomnienie i propagowanie twórczości artystycznej Anny German a także pomoc młodzieży w rozwijaju talentów artystycznych.

Duże zaangażowanie w organizację Festiwalu wkładają przedstawicielki Oddziału terenowego  LKP w Ciechocinku. Tam w dniach 9-10 listopada b.r. odbędzie się Finał Krajowy Festiwalu, natomiast w dniach 15-20 listopada Finał Międzynarodowy w Moskwie.

Na spotkaniu w dniu 23 listopada w Konsulacie Generalnym RP w Sankt Petersburgu,  przedstawicielki Centrum Rehabilitacji i Wypoczynku TeoDorka w Ciechocinku, pani Barbara Matwiej, pani Anna Laba-Roszak i pani Aleksandra Sapieżyńska opowiedziały o swojej działalności i planach na przyszłość.

W Ciechocinku już od 19 lat przeprowadzany jest Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej. W ciągu trzech tygodni młodzi artyści uczestniczą w próbach  i warsztatach wokalnych, śpiewają przeboje gwiazd polskich i zagranicznych. W tym roku koncerty były przeprowadzone  w Ciechocinku w dniach 22-25 lipca, natomiast zakończenie Festiwalu – Koncert Laureatów odbył się 26 lipca w Toruniu.

Na posiedzeniach Forum przedstawicielki polskiej LKP zaproponowały rosyjskiej stronie organizację wspólnej działalności w sferze rehabilitacji młodzieży niepełnosprawnej i współpracę w dziedzinie  kultury i sztuki. Za dotychczasowe osiągnięcia w swojej działalności  pani Barbara Matwiej została uhonorowana odznaczeniem Forum.  

Foto: „Spb 06-2012 Tauride Palace 02” autorstwa A.Savin. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Rok 2022 – rok polskiego romantyzmu

Romantyzm to szeroki nurt w kulturze, który dał nazwę epoce w historii sztuki i historii literatury trwającej od lat 90. XVIII wieku do lat...

BABCIU, DZIADKU, coś wam dam

BABCIU, DZIADKU, coś wam damJedno serce które mam.A w tym sercu same róże,ŻYJCIE NAM STO LAT, a nawet dłużej!21 i 22 stycznia w Polsce...

Bez względu na porę roku

"Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej