Gabriela Grzywińska: „Największą rozrywką jest dla mnie teraz sam Petersburg”

W lutym 2021 roku do słynnego rosyjskiego klubu Zenit Sankt Petersburg dołączyła Gabriela Grzywińska, 25-letnia piłkarka pochodząca z Krakowa. Została pierwszą Polką, która podpisała kontrakt z rosyjską drużyną kobiecej piłki nożnej.

W przerwie pomiędzy treningami zgodziła się udzielić „Gazecie Petersburskiej” krótkiego wywiadu.

Rozmawiał Denis Szczegłow

Nasz portal jest poświęcony kulturze, ale też obecności polskiej w Petersburgu. A jest Pani ważnym gościem naszego miasta. Będę więc zadawał pytania osobiste, nie o piłce nożnej. Jak Pani idzie nauka języka rosyjskiego?

Swoją przygodę z językiem rosyjskim zaczynałam już dwa miesiące przed przyjazdem do Rosji, bo już wiedziałam, że będę zawodniczką Zenitu. Żeby się oswoić z językiem, postanowiłam oglądać Świnkę Peppę po rosyjsku z napisami polskimi. Trochę mi to pomogło. A w chwili obecnej mam też lekcje prywatne z nauczycielem.

 A w jakim języku Pani na początku rozmawiała z koleżankami z drużyny?

Rosyjski jest jednak dość podobny do polskiego. Być może trudno mi było dokładnie zrozumieć całe zdania, ale wyłapywałam pojedyncze słowa i mogłam mniej więcej zrozumieć, o co chodzi, jaki jest kontekst. Trochę też mówię po angielsku.

Czyli była to taka mieszanka języków.

Tak! Trochę polskiego, trochę rosyjskiego, i do tego angielski.

Z tego co wiem, jest to pierwszy raz, kiedy Pani pojechała do innego kraju, aby dołączyć do nowej drużyny.  Jak na to zareagowała Pani rodzina, Pani mama?

Tak, Rosja jest moim pierwszym transferem zagranicznym. Oczywiście, były różne obawy.  Rosja była dla nas zupełnie nieznanym krajem pod względem piłki kobiecej, bo jestem pierwszą Polką, która tu przyjechała. Mama chyba najbardziej się przejmowała, że będę tu zupełnie sama, nie będę miała żadnej koleżanki, z którą mogłabym porozmawiać po polsku.

A co Pani robi w czasie wolnym? Wiele ludzi po pracy idzie na siłownię, ale Pani uprawia sport zawodowo. Co dla Pani jest rozrywką?

W pierwszej kolejności sam Petersburg, zobaczenie miasta. Jest przeduże! Mam nadzieję, że uda mi się obejrzeć całe w ciągu tego roku, ale pewnie to jest niemożliwe.

A spróbowała już Pani miejscowej kuchni? Pewnie ma Pani specjalną dietę, żadnych niezdrowych rzeczy?

Tak, mam specjalną dietę. Współpracuję z Sylwią Maksym, dietetykiem z polskiej kadry. Jeżeli mam ochotę na jakiś fast food, nie zabraniam sobie tego, aczkolwiek robię to raz na jakieś czas, nie co tydzień. Wydaje mi się, że rosyjska kuchnia jest dość podobna do polskiej. Na przykład, borszcz

Ale to akurat potrawa ukraińska!

Tak, wiem, ale gdy zobaczyłam tę zupę w menu, od razu powiedziałam, że ją chcę! Bardzo mi smakuje!

A czy jest coś, co Pani szczególnie zaskoczyło tutaj, w Rosji?

W pierwszym momencie zima i -25 stopni. W Polsce nie pamiętam takiej temperatury. A tutaj od razu trafiłam!

Na prawdziwą rosyjską zimę! Bardzo dziękuję za rozmowę!

Dziękuję!

Anna Svetlova
Kulturoznawczyni, lektorka, tłumaczka. Urodziła się i wychowała się w Petersburgu. Absolwentka studiów komparatystycznych w Krakowie, doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Badanie światowych przestrzeni za pomocą instrumentów odrzutowych w Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu

Podczas zajęć w ramach programu Polskiej Macierzy Szkolnej z cyklu: "Polski Petersburg" uczniowie dowiedzieli się o wybitnym naukowcu polskiego pochodzenia, założycielu kosmonautyki, wynalazcy, myślicielu,...

Rosjanie w „Domu Nobla” w Szczecinie

Pierwszego września 2021 roku, na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich, odbył się koncert poświęcony jubileuszowi 15-lecia Stowarzyszenia „Dom Nobla”, Anna Szachowicz w pamięci przyjaciół. Anna...

Odcinek 7: Nowe polskie kino – podsumowanie festiwalu w Gdyni

Nowy odcinek podcastu, przygotowany wspólnie z Kinopodcastem im. Filipa Mosza, poświęcamy współczesnemu polskiemu filmowi. Prowadzący - Siergiej Szerszunow dzieli się swoimi wrażeniami z festwialu...

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej