Gabinet Języka Polskiego i Kultury w Sankt Petersburgu

W dniu 17 marca 2010 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Petersburskiego powstał nowy ośrodek promocji języka polskiego i kultury polskiej — Gabinet Języka Polskiego i Kultury. Gabinet jest wspólną inicjatywą władz Wydziału Filologicznego i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu. Otwarcie gabinetu jest uwieńczeniem rozmów i prac przygotowawczych, które trwały przez ponad dwa lata. W ramach projektu strona polska dostarczyła meble, sprzęt komputerowy i audiowizualny, zaś w dniu otwarcia przekazała całą bibliotekę książek do prowadzenia studiów polonistycznych.

Strona rosyjska udostępniła pomieszczenie, które pozwala nie tylko na rozmieszczenie sprzętu i prowadzenie z jego wykorzystaniem zajęć w grupach językowych, lecz może być ono wykorzystane również jako sala wykładowa, mieszcząca kilkadziesiąt słuchaczy.
Uroczystego otwarcia Gabinetu Języka Polskiego i Kultury dokonały osoby, które podczas prac przygotowawczych opiekowały się ich przebiegiem: Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu Cezary Karpiński oraz Prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Petersburskiego profesor Michaił Marusienko, odpowiadający za sprawy współpracy międzynarodowej oraz Marina Juriewna Kotowa, kierownik Katedry Slawistyki SPbGU. Za bieżące funkcjonowanie gabinetu będzie odpowiadać Katedra Filologii Słowiańskiej na czele z panią profesor Mariną Kotową. Bezpośrednim opiekunem Gabinetu zostaje pan docent Andriej Babanow. W ceremonii otwarcia brali udział: wicekonsul Konsulatu Generalnego RP Tomasz Urbaniak oraz uczestnicy corocznej naukowej konferencji slawistycznej.
Andriej Babanow
 
Zdjęcia: Instytut Polski w Sankt Petersburgu
MGrelewski
Łodzianin z urodzenia, petersburżec z wyboru. W Łodzi był współzałożycielem Stowarzyszenia Topografie, twórcą gier miejskich z Departamentem Gier, instruktorem ZHR. Do miasta nad Newą przyjechał 2013 roku, próbuje swoich sił w Gazecie Petersburskiej.

Więcej od tego autora

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane

Podcast "Z Polską na Ty"spot_img

Ostatnie wpisy

Miesiąc cudów, prezentów i rodzinnych spotkań w Petersburgu

Miesiąc grudzień - okres cudów, prezentów i rodzinnych spotkań , wypełnionych serdecznym ciepłem i oczekiwaniem Świąt Bożego Narodzenia. W Polskiej Macierzy Szkolnej w Petersburgu...

Polskie życie teatralne w mieście nad Newą PDF

Pobierz cały numer w PDF: Polskie życie teatralne w mieście nad Newą

Petersburskie Przedwiośnie Niepodległości PDF

Pobierz cały numer PDF: Petersburskie Przedwiośnie Niepodległości

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter Gazety Petersburskiej